avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repartizare timp munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repartizare timp munca

Buna ziua,

Ce se trece in revisal la repartizare timp munca ( ore zi, ore noapte sau inegal) daca salariatul lucreaza de luni pana vineri de la ora 24-la ora 08 ? Are 6 ore noapte si 2 ore zi .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:02, 10 Septembrie 2016
Parerea mea : ore/noapte
Cf art 125 (1)Codul Muncii,
(1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.

Mi s-ar parea corect in cf cu aceasta reglementare ,ca munca intre 24-6 sa fie munca noapte(6 ore noapte)
Munca intre 6-8 am munca zi(2 ore zi)
In REVISAL - despre acest lucru s-a intrebat - , nu se poate opera si ore/noapte si ore/zi ... se opereaza ori ore/noapte ori ore/zi
Inseamna ca raportarea in REVISAL nu reflecta realitatea nefiind in concordanta cu munca prestata care se intinde atat in intervalul orar de noapte,definit prin Codul Muncii cat si de dimineata/zi.
Nu are cum sa reflecte realitatea , atat timp cat programul inca prezinta erori .. si nu este prima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se permit orele de noapte daca programul nu le cuprinde? Bvirtopeanu Bvirtopeanu Buna ziua. La locul meu de munca programul de lucru din contract este 08:00-20:00, insa un coleg a lucrat pana la ora 01:00. Intreabarea mea este daca este ... (vezi toată discuția)
Tura de noapte 19 - 07 mihaita08 mihaita08 daca lucrez in intervalul orar 19 - 07, se considera toate cele 12 ore program de noapte sau doar cele cuprinse intre 22 - 06 ? (vezi toată discuția)
Programul de lucru gl77tom gl77tom Buna ziua daca incep programul pe data de 1 de la ora 22,30 până la data de 2 la ora 6,30 program de noapte când de consideră că program lucrat de 8ore ... (vezi toată discuția)