avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

buna ziua.am nascut pe 12.07.2016,in august am avut concediu de maternitate,pe 01.09.2016 mi-am depus dosarul pentru indemnizatie si pentru alocatie.care v-a fii prima luna pe care voi primi indemnizatia?dar alocatia?cum pot verifica daca dosarul a fost acceptat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:08, 12 Septembrie 2016
Indemnizatia pentru CCC se va primi incepand cu luna septembrie 2016.

art.15 din OUG 111/2010
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
......

Alocatia de stat pentru copil se va primi incepand cu luna august 2016.
Legea 61/1993
art.6
...
(4) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
.....
cum pot verifica daca dosarul pentru indemnizatie a fost intocmit corespunzator si daca este aprobat?peste cat timp vine indemnizatia?dar alocatia?multumesc
Pentru dosarul de indemnizatie puteti intreba la AJPIS.

OUG 111/2010
art.14
(1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie sau stimulent de inserţie, şi documentele din care rezultă îndeplinirea condiţiilor legale de acordare a acestora se depun la primăria comunei, oraşului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucureşti pe raza căreia solicitantul îşi are domiciliul sau reşedinţa.
(2) Până la data de 5 a fiecărei luni, primăriile au obligaţia de a transmite pe bază de borderou cererile înregistrate în luna anterioară, însoţite de documentele justificative, la agenţiile pentru prestaţii sociale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii teritoriale.
(3) Cererile prevăzute la alin. (1) se soluţionează în termen de 15 zile lucrătoare de la data înregistrării la agenţia teritorială, prin decizie de admitere sau, după caz, de respingere, emisă de directorul executiv.
(4) Decizia prevăzută la alin. (3) se comunică solicitantului în termen de 5 zile lucrătoare de la data emiterii.
(5) Contestaţiile formulate împotriva deciziei prevăzute la alin. (3) se soluţionează potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările şi completările ulterioare.

Din practica reiese ca, se va primi indemnizatia pentru CCC dupa o perioada de 2/3 luni de la data depunerii dosarului, inclusiv alocatia de stat pentru copil.

Banii vi se vor acorda retroactiv de la data stabilirii drepturilor.
indemnizatia o voi primi pana in iunie 2018 daca am nascut in iulie 2016?
1. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.
In speta, veti primi indemnizatia pana in iunie 2018.

2. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
In speta, veti primi indemnizatia pana in iulie 2018.

Alte discuții în legătură

Concediu creștere copil Arsenia2018 Arsenia2018 Trebuie să te întorci la serviciu cu 60 zile mai devreme de finalizarea celor 2 ani de concediu creștere copil sau inaintea împlinirii vârstei de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil - termen de acordare costi58 costi58 Buna ziua, Vreau sa stiu daca e stipulat undeva in lege termenul de acordarea a indemnizatiei si virare a banilor. Mai exact, daca o persoana depune ... (vezi toată discuția)
Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului jblt jblt Buna ziua, se poate , va rog, sa'mi spuneti la ce perioada se face plata ind. de crestere a copiului, dpdv legal ? Cei de la adm. locala, unde am depus ... (vezi toată discuția)