Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... BONURI DE MASA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

BONURI DE MASA

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este legal ca angajatorul sa ofere bonuri de masa unor angajati iar altora nu. Si asta in conditiile in care toti angajatii au norma intreaga de munca, de minim 8 ore. Iar el unora nu le da bonuri iar altora le da cate 30-40 bonuri/luna ?
Odata ce sunt oferite bonuri de masa in compania respectiva nu este obligatoriu sa fie oferite tuturor angajatilor cu norma intreaga de munca/zilele lucrate in luna respectiva ?

Multumesc
diana_1111, utilizator
Cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva.
Si este legal sa mi se acorde tichetele de masa direct proportional cu nr de ore lucrate? Deoarece de la Resurse umane asa mi se spune .Si daca nu este legal ce ar trebui sa fac? Multumesc!
Salariații beneficiază lunar de un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile lucrate, iar acest număr nu poate depăși numărul de zile lucrătoare din luna pentru care se acordă tichetele.

Puteti sesiza ITM-ul.