Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dosar candidatura concurs functionar public Primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dosar candidatura concurs functionar public Primarie

Buna ziua.

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi, raspunsuri referitoare la urmatoarea problema de care ma "lovesc": de curand am aplicat pentru un post intr-o institutie publica, mai exact o primarie.

Pentru postul respectiv se cereau urmatoarele: "studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă", precum si vechime in specialitatea sudiilor.

Referitor la vechime totul este ok, in sensul ca am vechime mai multa in specialitatea studiilor de cat se cere. Problema este alta: cand am dorit sa imi depun dosarul mi s-a spus ca acesta imi va fi respins deoarece eu am terminat doar studii de scurta durata. Am terminat o facultate de 3 ani, nu am facut masterul.
Am insistat putin si apoi mi-au spus ca imi vor accepta dosarul doar ca nu voi putea lucra in acel post chiar daca voi lua concursul, pentru ca acel post este prins in organigrama Primariei si sunt necesare studii de masterat pentru a-l putea ocupa.

Ce ma puteti sfatui? Pot face ceva in acest sens sau chiar nu am dreptul de a candida/lucra pentru acel post?
Mentionez ca este un post de executie.

Multumesc mult.
Daca nu-i functie publica de conducere, n-are cum sa fie necesar masterul. In alta ordine de idei, legea 284/2010 spune ca absolventii ciclului I si sau II Bologna sunt incadrati pe studii superioare. Daca, insa, ati absolvit fostul SSD inainte de 2004 cand s-a organizat sistemul Bologna, nu puteti ocupa o functie publica clasa I pentru care se cer studii superioare.
Kyandra a scris:

Daca nu-i functie publica de conducere, n-are cum sa fie necesar masterul. In alta ordine de idei, legea 284/2010 spune ca absolventii ciclului I si sau II Bologna sunt incadrati pe studii superioare. Daca, insa, ati absolvit fostul SSD inainte de 2004 cand s-a organizat sistemul Bologna, nu puteti ocupa o functie publica clasa I pentru care se cer studii superioare.

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Chiar ma ajutati enorm.
Am absolvit facultatea in anul 2011, atunci am terminat-o. Am inceput-o in anul 2008. Am terminat Stiinte Economice. Deci in acest sistem sa inteleg ca trebuie sa imi accepte dosarul chiar daca postul este clasa I, nu?
Multumesc mult.
Cam asa ar trebui, absolventii sistemului Bologna, ciclul I si/sau II se incadreaza pe studii sueprioare (art. 27 din legea 284/2010).