Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare absolvent Bologna I
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare absolvent Bologna I

Buna seara,

Sunt incadrata pe un post cu studii superioare de scurta durata (fiind absolventa a unui colegiu) intr-o unitate bugetara. Anul acesta am obtinut titlul de licentiata in domeniu, absolvind ciclul I Bologna. Intrebarea mea este daca aceasta licenta imi ajuta la incadrarea pe un post cu studii superioare in acelasi domeniu sau am nevoie si de master.
Absolventii in sistem Bolognia ,atat ciclul I -licenta ,cat si ciclul II-master sunt asimilati la incadrare cu absolventii de studii superioare ,asadar veti putea ocupa o functie care necesita st. superioare.
mceline a scris:

Buna seara,

Sunt incadrata pe un post cu studii superioare de scurta durata (fiind absolventa a unui colegiu) intr-o unitate bugetara. Anul acesta am obtinut titlul de licentiata in domeniu, absolvind ciclul I Bologna. Intrebarea mea este daca aceasta licenta imi ajuta la incadrarea pe un post cu studii superioare in acelasi domeniu sau am nevoie si de master.

1. Absolventii cu diploma ai studiilor universitare de licenta îsi pot exercita profesia, conform competentelor si drepturilor corespunzatoare diplomei dobândite, sau pot continua studiile universitare prin masterat.

2. Legea nr.284/2010 prevede :
Art. 27. - În baza art. 18 alin. (1) şi (3) din Legeanr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificările şi completările ulterioare, salarizarea absolvenţilor ciclului I şi/sau II (Bologna) se face la nivelul absolvenţilor cu studii superioare de lungă durată (S)
Multumesc mult pentru raspuns