Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MAI FAC MASTERAT?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MAI FAC MASTERAT?

BUNA ZIUA, AM TERMINAT FACULTATEA DE ASISTENTE MEDICALE DE 3 ANI. AM FOST INCADRATA LA STUDII SUPERIOARE DE SCURTA DURATA, SI LA SALARIU NU MI S-A SCHIMBAT NIMIC CA SI CUM AS FI TERMINAT POSTLICEALA DE AS. MED. POT SA FAC UN MASTERAT IN ALT DOMENIU PENTRU A NU MAI FI INCADRATA LA STUDII SUP.DE SCURTA DURATA SI PENTRU A MI SE MARI SALARIUL?
Da, puteti face masterul. Studiile universitare pe sistem bolognia se considera complete dupa finalizarea masterului.
multumesc pentru timpul acordat, pentru raspuns
Ciudat...legea 284/2010 spune destul de clar ca salarizarea absolventilor ciclului I si/sau II Bologna se face la nivelul de studii superioare S (vedeti art. 27) - sau, ma rog, asta e prevederea pentru sistemul bugetar. Oricum, conform legii privind organizarea studiilor universitare, nu mai exista studii superioare de scurta/lunga durata, ci studii universitare de licenta, de masterat sau doctorat. SSD-ul a fost desfiintat inca din 2004, prin legea 288.