Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... concluzii opuse in 2 rapoarte de expertiza tehnica auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

concluzii opuse in 2 rapoarte de expertiza tehnica auto

Intr-un dosar cu daune auto primul raport de expertizqa a constatat ca s-a produs accidentul si a constatat un prejudiciu.Instanta, din oficiu a dispus efectuarea unui al doilea raport de expertiza intrucat la obiectiunile primului raport de expertiza formulaye de partea adversa expersutul nu a raspuns corect(nu a adus lamuriri suplimenare mai mult ca in raport)
Ce pot sa fac?Legea nu mentioneaza o astfel de ipoteza, iar in practica nu am mai intalnit
Multumesc!
Stimat forumist,

Nu aveți ce face. Așteptați efectuarea celui de-al doilea raport de expertiză și puteți formula și dvs propriile obiecțiuni, dacă nu sunt anumite lucruri clare, ori corecte. Dar, nu este o situație atât de neobișnuită, sunt foarte numeroase cazurile când se fac mai multe rapoarte de expertiză.

Cu stimă.
D eunde stiti ca in cele doua rapoarte de expertiza concluziile sunt opuse de vreme ce cel de al doilea raport de expertiza nu este depus. Raspunsurile primului expert la obiectiunile formulate la raportul domniei sale nu constitui un nou raport de expertiza.
Asteptati depunerea celui de al doilea raport de expertiza si actionati in functie de concluziile acestuia.
ing. Ioan Ciobanu