avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... auto inmatriculat CD
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

auto inmatriculat CD

buna seara vreau sa stiu daca cumpar o masina de la ambasada americana care este inmatriculata cu numere de corp diplomatic albastre pot circula cu ea asa sau trebuie inamtriculata.mentionez ca detine toate actele masini inclusiv numerele.si o procura ceva de genul cu stampila ambasadei americane
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 10:40, 12 Septembrie 2016
Daca vehiculul a fost utilizat de catre o autoritate si detine numere speciale de inmatriculare-mai ales CD,vanzatorul automat retrage numerele de inmatriculare
Chiar daca vanzatorul nu a solicitat retinerea placutelor de inmatriculare,la perfectarea documentelor la serviciul de politie rutiera evidenta auto vi se vor solicita placutele de inmatriculare,urmand ca dv sa finalizati procedura de inmatriculare vehicul si solicitare numar de circulatie
La orice tranzactie de vanzare-cumparare (mai ales daca vanzatorul este o ambasada) cumparatorul este obligat sa isi inmatriculeze autoturismul pe numele lui..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare masina fara a avea certificat fiscal de la vanzator roxanac18 roxanac18 Am cumparat o masina de la un corp diplomatic strain care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei, in cadrul unei ambasade si intampin probleme la ... (vezi toată discuția)
Mai este obligatorie inmatricularea unui autoturism? Florin14 Florin14 Doresc sa adresez o intrebare deoarece nu am gasit nici o lege,ordonanta,hotarare,etc care sa ma lamureasca.Am cumparat o masina inscrisa in Romania care are ... (vezi toată discuția)
Ce contraventie primesc pentru circularea pe strazile germane cu placute de inmatriculare neomologate si se pot confisca ele fara o instiintate? daniela.b.i daniela.b.i PUNE GRATUIT O ÎNTREBARE în comunitatea avocatnet.ro (57 au întrebat astăzi) Salut daniela.b.i! Vrei să faci o faptă bună azi? Răspunde la o ... (vezi toată discuția)