Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... auto inmatriculat CD
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

auto inmatriculat CD

buna seara vreau sa stiu daca cumpar o masina de la ambasada americana care este inmatriculata cu numere de corp diplomatic albastre pot circula cu ea asa sau trebuie inamtriculata.mentionez ca detine toate actele masini inclusiv numerele.si o procura ceva de genul cu stampila ambasadei americane
Daca vehiculul a fost utilizat de catre o autoritate si detine numere speciale de inmatriculare-mai ales CD,vanzatorul automat retrage numerele de inmatriculare
Chiar daca vanzatorul nu a solicitat retinerea placutelor de inmatriculare,la perfectarea documentelor la serviciul de politie rutiera evidenta auto vi se vor solicita placutele de inmatriculare,urmand ca dv sa finalizati procedura de inmatriculare vehicul si solicitare numar de circulatie
La orice tranzactie de vanzare-cumparare (mai ales daca vanzatorul este o ambasada) cumparatorul este obligat sa isi inmatriculeze autoturismul pe numele lui..