Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare-cumparare

Buna ziua! Spuneti-mi va rog un act de vanzare -cumparare facut de un parinte catre un fiu in defavoarea celuilalt,poate fi atacat in instanta?In acest caz ar mai avea loc succesiunea? Dar la contractul de intretinere cu uzufruct viager facut unuia dintre copii mai are loc succesiunea?Va multumesc!
Da, se poate ataca in instanta.
Va trebui sa dovediti ca este o donatie deghizata si nu un contract de vanzare-cumparare.

Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea desfiintarii contractului incheiat.

( competenta material, teritorial si functional este judecatoria in a carei raza teritoriala s-a situat ultimul domiciliu al defunctului ).

Contractul de vanzare-cumparare poate fi calificat drept un act de donatie ( operatiunea incidenta fiind simulatia ).

De asemenea, contractul de vanzare-cumparare presupune plata unui pret , real sincer si serios.

Suma de bani platita cu titlu de pret corespunde valorii de circulatie a bunului imobil ?

Altminteri, actul este lovit de nulitate absoluta.

Mostenitorii rezervatari ( categorie cuprinsa din descendenti, parinti si sotul supravietuitor ) se pot adresa instantei de judecata, in vederea reductiunii ( desfiintarii ) liberalitatilor excesive..

Reductiunea se poate realiza in natura , ori prin echivalent banesc.

Actul jurdic poate fi desfiintat, in termen de trei ani de la decesul autorului .

Succes.