Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copie legalizata dupa acte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copie legalizata dupa acte de identitate

Buna tuturor! Se pot face copii legalizate dupa buletin sau certificatul de nastere pe care sa le folosesti in caz ca ti le pierzi si ai nevoie urgenta de ele? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Annemarie23, utilizator
Dupa certif. de nastere se poate, dupa buletin eu stiu ca nu se mai poate. In caz de pierdere oricum aveti nevoie de original, depinde la ce institutie folositi copia. In general se merge pe original.
Dar la certificatul de nastere copia legalizata nu are valoarea acestuia?
Nu, nu are. Iar mai nou nu se mai cer copii legalizate la institutii, de aceea nu mai este cazul sa va faceti un astfel de document.