Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - caracterul hotararilor judecatoresti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - caracterul hotararilor judecatoresti

Bună ziua.
Mă poate ajuta cineva cu un răspuns?
Am o hotărâre judecătorească favorabilă, nedefinitivă (s-a declarat apel, dar nu s-a judecat) pe litigii de muncă, prin care a fost admisă acțiunea formulată de mine cu obligarea pârâtei la cheltuieli judiciare. Întrebarea mea este dacă hotărârea pronunțată în primă instanță este executorie cu privire la cheltuielile de judecată sau trebuie să aștept să rămână definitivă pentru a o pune în executare? :O:(B-):frantic:
Hotararile pronuntate de instantele de fond in cazul litigiilor de munca sunt executorii.
Este executorie dua prima instant, nu trebuie sa asteptati apelul.
Se poate pune in executare , sub riscul intoarcerii executarii silite daca se pierde in apel.
Va multumesc pentru raspuns. :O
Asta înseamnă că pentru recuperarea cheltuielilor judiciare pot să trimit angajatorului o notificare prin care sa solicit sa efectueze plata intr-un anumit termen si daca nu se conformeaza pot sa cer ulterior daune interese?:O:sorry::-/:stunned:
Puteti solicita angajatorului punerea in executare a acelei hotarari printr-o notificare.