Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita obligatie de a face, pe noul art 906 ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita obligatie de a face, pe noul art 906 alin 4 CPC

Buna seara.
Rog o opinie avizata pe aceasta chestiune.

Speta e urmatoarea :
Avem o sentinta definitiva pe art 906 cod proc civ, respectiv de stabilire a penalitatii pe zi de intarziere ptr neexecutarea obligatiei de a face, sentinta definitiva pronuntata in vara anului 2018. Cu toate astea in continuare debitorul nu isi executa obligatie in cele 3 luni si se ajunge la stabilirea sumei definitive.
Drept urmare, la inceputul anului 2019 se ajunge la o noua hotarare a instantei si in baza primei sentinte si se stabileste suma definitiva cu titlu de penalitati prin incheiere definitiva si executorie. Conform vechi reglementari a art 906 ( pana in 18. dec 2018) si deciziei ICCJ din anul 2017, creditorul putea sa solicite instantei stabilirea sumei definitive o singura data in cadrul unui dosar de executare.
In Monitorul Oficial cu numarul 1074 din data de 18 decembrie 2018 a fost publicata LEGEA nr. 310 din 17 decembrie 2018 pentru modificarea si completarea Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, astfel ca art 906 a fost modificat doar la alin 4, respectiv:
(4) Daca in termen de 3 luni de la data comunicarii incheierii de aplicare a penalitatii debitorul nu executa obligatia prevazuta in titlul executoriu, instanta de executare, la cererea creditorului, va fixa suma definitiva ce i se datoreaza cu acest titlu, prin incheiere definitiva, data cu citarea partilor. Creditorul poate solicita fixarea sumei definitive cu titlu de penalitati de intarziere dupa trecerea fiecarui termen de 3 luni in care debitorul nu isi executa obligatia prevazuta in titlu executoriu, pana la stingerea ei completa.````

Intrebare : Daca in prezent debitorul persista in neexecutarea obligatiei in cadrul executarii silite incepute anterior datei de 18 decembrie 2018, a achitat lejer si integral prima suma definitiva cu titlu de penalitati, se poate solicita incontinuare stabilirea unei noi sume definitive a penalitatilor pe noua reglementare a art 906 alin. 4 ( din 3 in 3 luni) sau trebuie inceputa o alta executare ? Cum se aplica modificarea din decembire 2018 regulilor de executare silita, tinand cont ca nu toata procedura executionala a fost modificata ?
Precizez ca sentinta de stabilire a penalitatilor pe zi de intarziere ( din vara anului 2018) spune la sfarsit foarte clar : pana la executarea obligatiei prevazuta in titlu executoriu, deci e valabila in continuare.

Multumesc
Chiar nu e nici o persoana avizata ori disponibila care sa poata oferii o opinie in acest caz ?