Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... PERSONA CU HANDICAP
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

PERSONA CU HANDICAP

Sant angajat ca lucrator gestionar cod COR432111 si de curand am obtinut un certificat de persoana cu handicap firma la care lucrez ma poate concedia sau pot avea probleme din aceasta cauza mentionez ca am si autorizatie de stivuitorist
alexvlad2, utilizator
Obtinerea unui certificat de incadrare in grad de handicap nu constituie un motiv de concediere.

Avand in vedere ca, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca exista posibilitatea sa vi se ofere un alt loc de munca.
Autorizatia de stivuitorist, daca a fost obtinuta anterior obtinerii certificatului de handicap, in baza unei fise medicale eliberate de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale (pe fisa de aptitudine, medicul a mentionat "apt" pentru meseria de stivuitorist), trebuie revizuita. Anuntati emitentul autorizatiei de stivuitorist despre situatia existenta si va prezentati la medicul specialist de medicina muncii (cu documentul de incadrare in grad de handicap) in vederea revizuirii fisei de aptitudine.
Daca dupa examinarea medicala, medicul va completa fisa de aptitudine tot cu "apt" pentru activitatea de stivuitorist va puteti desfasura activitatea in continuare. Daca va completa "apt conditionat" (va nominaliza conditionarile) sau "inapt" pentru meseria de stivuitorist, angajatorul si lucratorul vor trebui sa respecte conditionarile, respectiv angajatorul va trebui sa va ofere un alt loc de munca.