Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont bancar persoana fizica
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont bancar persoana fizica

Buna ziua,
In urma unei executari judecatoresti (pentru care am facut contestatie) m-i s-a pus poprire pe contul bancar. Avand in vedere ca trebuie sa primesc niste bani de la o alta persoana in acest cont am inteles ca acei bani vor fi blocati pana la solutionarea cauzei. Intrebarea mea este: as putea deschide un alt cont la o alta banca chiar si pentru o zi ( avand in vedere ca stiu data cand imi vor fi trimisi banii) sau executorul a trimis instiintarea catre toate bancile si deci nu ma pot folosi de acest "truc"?

Multumesc anticipat!
Cel mai probabil este trimisa adresa de infiintare a popririi catre toate bancile. Incercati o alta modaliate de plata (gen western union, money gram).

Daca in cadrul contestatiei nu ati solicitat sau nu s-a dispus suspendarea executarii, atunci instituirea popririi este legala.
Nu riscați să mai primiți bani prin cont bancar, executorul a notificat toate băncile și e cu ochii pe dvs.
O altă variantă de primire a banilor, care reprezintă o soluție sigură 100%, este prin Poșta Română(mandat poștal).