Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Supraveghere video la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Supraveghere video la locul de munca

Buna ziua,
Lucrez intr-un magazin apartinand lantului "X"
Magazinul este dotat cu camere de supraveghere.
Va rog sa-mi spuneti daca ele sunt pentru prevenirea si combaterea infractiunilor sau/si pentru supravegherea angajatilor?
Nu am semnat nimic si nu mi-am dat acordul pentru acest lucru.
Filmarile in care apar ca angajat sunt date cu caracter personal?
Cine se poate folosi de filmarile respective si in ce situatii?
Va multumesc anticipat,
ContSters400311, utilizator
1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. ... "
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]

4. "Decizia ANSPDCP permite amplasarea camerelor video in birouri in anumite situatii prevazute expres de lege sau cu avizul ANSPDCP.
De exemplu in HG nr. 301/2012 la art 8^1 Anexa 1 - Cerinte minimale de securitate se prevede "Unităţile şi instituţiile de interes public trebuie să prevadă sisteme de supraveghere video pe căile de acces, holuri şi alte zone cu risc ridicat, detecţie a efracţiei pe zonele de expunere sau depozitare valori şi control acces, prin personal sau echipamente".
In Decizia ANSPDCP la art 4 se mentioneaza ca supravegherea video poate efectuata pentru combaterea si prevenirea infractiunilor (lit a ), pt asigurarea pazei si protectiei persoanelor, bunurilor si valorilor (lit. b)."
www.avocatnet.ro/content/for...