Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Camere de luat vederi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Camere de luat vederi

Se pot monta camere de luat vederi in hala de productie?
Angajatorii n-au voie sa supravegheze video salariatii in birouri si nici sa-i amprenteze.
www.avocatnet.ro/content/art...
Nici daca obtin consimtamantul angajatilor?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns. Trebuie apoi sa notific Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal?
Nu aveti nevoie de acordul angajatilor pentru montarea camerelor in spatiile de productie.

Camerele se pot monta in baza planului de protectie si paza si analizei de risc obligatorii impuse prin HG nr. 301/2012 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor.

Decizia nr 52/2012 ANSPDCP
Art. 4
Supravegherea video poate fi efectuată, în principal, în următoarele scopuri:
a) prevenirea şi combaterea săvârşirii infracţiunilor;
b) supravegherea traficului rutier şi constatarea încălcării regulilor de circulaţie rutieră;
c) asigurarea pazei şi protecţiei persoanelor, bunurilor şi valorilor, a imobilelor şi a
instalaţiilor de utilitate publică, precum şi a împrejmuirilor afectate acestora;
d) îndeplinirea unor măsuri de interes public sau exercitarea prerogativelor de autoritate
publică;
e) realizarea unor interese legitime, cu condiţia să nu se prejudicieze drepturile şi libertăţile
fundamentale sau interesul persoanelor vizate.
[ link extern ]

Firma care monteaza camerele trebuie sa fie autorizata.