avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie Civila - vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie Civila - vechime

Buna ziua,
Am lucrat intr-o institutie de stat 3 ani fiind angajat cu conventie civila. Activitatea pe care am desfasurat-o a fost in informatica.
Recent am ocupat un post la aceeasi institutie dar cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Pentru a urca urmatoarea treapta am nevoie de 3 ani si 6 luni vechime in activitatea de informatica (conform ord. 1470/2011).
Intrebarea mea este daca perioada lucrata cu conventie civila se pune/puncteaza ca si vechime in informatica pentru a trece pe urmatoarea treapta.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters400311 , utilizator 08:38, 16 Septembrie 2016
Conform art.16 alin.4 C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Despre ce perioada este vorba ?
Conventia civila am avut-o in perioada 2010-2013
CatalinSA a scris:


....
Pentru a urca urmatoarea treapta am nevoie de 3 ani si 6 luni vechime in activitatea de informatica (conform ord. 1470/2011).
Intrebarea mea este daca perioada lucrata cu conventie civila se pune/puncteaza ca si vechime in informatica pentru a trece pe urmatoarea treapta.
...


Daca in conventia civila pe baza careia ati desfasurat activitate era mentionat la obiect servicii IT da ,se poate lua in calcul acea perioada ca vechime in specialitate necesara in vederea promovarii.
Multumesc. Am sa verific ce scrie exact.
Referitor la art 16. alin.4 din c.muncii , acesta nu se refera strict la contractul individual de munca? intra aici si conventia civila?

Alte discuții în legătură

Vechime in munca Mariaee Mariaee Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire! In perioada facultatii am predat la scoala si am fost platita cu ora, as vrea sa stiu daca acea perioada se ... (vezi toată discuția)
Conventie civila vicamircea vicamircea Am incheiat in anul 2009 o conventie civila cu o societate comerciala.In anii 2009 si 2010 societatea comerciala imi achita la stat impozitul si atat. Din ... (vezi toată discuția)
Echivalare studii cory1983 cory1983 Buna ziua, Am urmatoarea problema In 2005 am terminat colegiu UTCB durata 3 ani finalizat prin licenta. De la UTCB am primit o adeverinta pt recunoasterea ... (vezi toată discuția)