Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie Civila - vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie Civila - vechime

Buna ziua,
Am lucrat intr-o institutie de stat 3 ani fiind angajat cu conventie civila. Activitatea pe care am desfasurat-o a fost in informatica.
Recent am ocupat un post la aceeasi institutie dar cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Pentru a urca urmatoarea treapta am nevoie de 3 ani si 6 luni vechime in activitatea de informatica (conform ord. 1470/2011).
Intrebarea mea este daca perioada lucrata cu conventie civila se pune/puncteaza ca si vechime in informatica pentru a trece pe urmatoarea treapta.
Multumesc!
Conform art.16 alin.4 C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Despre ce perioada este vorba ?
Conventia civila am avut-o in perioada 2010-2013
CatalinSA a scris:

....
Pentru a urca urmatoarea treapta am nevoie de 3 ani si 6 luni vechime in activitatea de informatica (conform ord. 1470/2011).
Intrebarea mea este daca perioada lucrata cu conventie civila se pune/puncteaza ca si vechime in informatica pentru a trece pe urmatoarea treapta.

Daca in conventia civila pe baza careia ati desfasurat activitate era mentionat la obiect servicii IT da ,se poate lua in calcul acea perioada ca vechime in specialitate necesara in vederea promovarii.
Multumesc. Am sa verific ce scrie exact.
Referitor la art 16. alin.4 din c.muncii , acesta nu se refera strict la contractul individual de munca? intra aici si conventia civila?