Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... echivalare studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

echivalare studii

Buna ziua,
Am urmatoarea problema
In 2005 am terminat colegiu UTCB durata 3 ani finalizat prin licenta. De la UTCB am primit o adeverinta pt recunoasterea studiilor ( dar ca ce tip de studiu sa se recunoasca nu este mentionat)
In 2014 m-am angajat intr-o institutie publica avand 8 ani vechime. Am fost incadrata pe SSD III gradatie 2.
In 2016 am finalizat studiile superioare de lunga durata prin echivalarea unor examene.
In urma finalizarii studiilor cei de la resurse umane vor sa ma incadreze ca debutant sau in cel mai fericit caz SIII gradatie 3 ( intre timp am facut 10 ani de vechime in munca).
Este corecta aceasta "promovare" pe o treapta inferioara celei in cqre sunt incadrata. Este posibil ca avand continuitate de specializare ( inginer) sa nu fie luat in considerare activitatea ce o am pana la finalizarea studiilor superioare?
Astept un sfat.
Va multumesc.
Art.4 alin.1 din OUG 57/2015 prevede ca, in anul 2016, pentru personalul nou-încadrat pe funcţii, pentru personalul numit/încadrat în aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, precum şi pentru personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică în care acesta este încadrat sau din instituţiile subordonate acestora, în cazul în care nu există o funcţie similară în plată.
cory1983

.......
In 2014 m-am angajat intr-o institutie publica avand 8 ani vechime. Am fost incadrata pe SSD III gradatie 2.
In 2016 am finalizat studiile superioare de lunga durata prin echivalarea unor examene.
In urma finalizarii studiilor cei de la resurse umane vor sa ma incadreze ca debutant sau in cel mai fericit caz SIII gradatie 3 ( intre timp am facut 10 ani de vechime in munca).
Este corecta aceasta "promovare" pe o treapta inferioara celei in cqre sunt incadrata. Este posibil ca avand continuitate de specializare ( inginer) sa nu fie luat in considerare activitatea ce o am pana la finalizarea studiilor superioare?
.....

În conformitate cu prevederilor art.4 alin. (2) din Legea cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice cu modificările şi completarile ulterioare,
absolvenţii învăţământului superior de lungă şi scurtă , durată care la data trecerii pe funcţia corespunzătoare studiilor absolvite erau incadraţi pe funcţii cu un nivel de studii inferior, specifice domeniului în care au absolvit studiile universitare se încadrează la gradul profesional imediat superior gradului de debutant numai în măsura în care atribuţiile din fişa postului au fost modificate în mod corespunzător păstrându-şi gradaţia avută la data promovării"

Asadar,promovarea se va face in cazul dvs.in gradul imediat urmator celui de debutant(probabil grIII,II depinde de sect bugetar) dar cu pastratea gradatiei avute anterior promovarii,respectiv gradatia 3 daca aveti intre 10-15 ani vechime
ContSters391349, utilizator
Promovarea cu păstrarea gradaţiei avută la data promovării, asa cum prevede Legea 284/2010, se face numai în măsura în care atribuţiile din fişa postului au fost modificate în mod corespunzător .

p.s.
art.4 din Legea 284/2010 nu are doua alineate si nici nu are continutul expus de dvs. ... :-/

art.4
În sectorul bugetar, raportul între coeficientul de ierarhizare minim şi coeficientul de ierarhizare maxim pe baza cărora se calculează salariile de bază este de 1 la 15.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
sa inteleg ca se poate trece pe SII prin modificarea fisei postului?
1.Precizarea referitoare la" promovarea cu păstrarea gradaţiei avută la data promovării, asa cum prevede Legea 284/2010, se face numai în măsura în care atribuţiile din fişa postului au fost modificate în mod corespunzător" am mentionat-o deja in textul de lege citat,nu am insistat deoarece nu acesta era interesul utilizatorului .

Este vorba despre art 4al(2) din CAP.II litera L ANEXE la Lg 284/2010 scuze,nu am facut mentiunea!

cory1983 a scris:

sa inteleg ca se poate trece pe SII prin modificarea fisei postului?

Aceasta modificare se face doar in interesul angajatorului ,deci doar daca se considera necesar pt buna functionare a institutiei
Cornel Vasile, Consilier juridic