Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... o problema delicata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

o problema delicata

ma numesc delia m,am 16 ani s am o problema cu familia!parintii mei sun de religie protestanta,eu sunt ortodoxa...........tatal meu continua sa ma oblige sa merg la ei la biserica sa fac ca ei si sa dreg ca ei..............in cida faptului ca nu l-am ascultat acum o luna de zile a dat in mine s am stat cu vanataile pe mine 3 saptamani...am vrut sa-l reclam dar nu m-a lasat mama mea!!!!!!!!!!!in cele din urma am plecat de acasa,dupa o luna de zile mama m-a sunat sa ma intorc acasa ca nu cumva sa am probleme cu politia...............m-am intors acasa,tata a continuat sa ma oblige sa fac ca ei.................duminica seara eu am plecat cu prietenul meu numai ca sa nu ma ia la biserica la ei...seara cand a venit acasa m-a certat cat pe-aci sa dea dn nou in mine...s mi-a sp ca daca nu fac ca ei sa-mi iau bagajul si sa plec!!!!!!!!!!!!!!!!!le-am sp ok....acum vreau sa va mai intreb,daca m-as duce sa stau la prietenul meu ar putea sa-i faca lui vreun rau??????????sau daca as merge sa stau pe strada ar putea sa-mi faca mie ceva?????????????????????????????????????tatalui meu nu-i poate face nimeni nimic
???????????
Nu am gasit nici un indiciu in Codul Familiei ca parintii trebuie sa-si dea acordul (adica este foarte probabil ca acordul parintilor sa NU fie necesar). Va propun (in cazul in care considerati icheierea unei casatorii) sa va interesati la Starea Civila de la Primarie -- acolo puteti primi informatii detaliate cu privire la cerintele legale si actele necesare.
Certificatul medico-legal i-l puteti obtine de la Instutul de Medicina Legala sau de la medici de specialitate. Acolo se va constata urmele vatamarii pe corpul Dvs. pe certificatul respectiv. Inca nu am avut nevoie de asa ceva deci nu prea pot sa va spun exact, dar puteti sa va interesati la o policlinica sau sa va uitati in cartea de telefon.

In privinta numarul martorilor, cred ca (NU sunt sigur) aveti nevoie de cel putin doi martori (testis unus, testis nullus -- un singur martor nu poate dovedi nimic).
draga delia,
art. Art. 306. - Relele tratamente aplicate minorului -prevede

Punerea în primejdie gravã, prin mãsuri sau tratamente de orice fel, a dezvoltãrii fizice, intelectuale sau morale a minorului, de cãtre pãrinti sau de orice persoanã cãreia minorul i-a fost încredintat spre crestere si educare, se pedepseste cu închisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.
Desigur ca aspectul"primejdie grava"este discutabil in ceea ce priveste situatia ta......

La fel, exista Art. 180. - Lovirea sau alte violente

Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.

(11) Faptele prevazute la alin. 1 savârsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amenda.

Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

(21) Faptele prevazute la alin. 2 savârsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amenda.

Actiunea penala se pune în miscare la plângerea prealabila a persoanei vatamate. În cazul faptelor prevazute la alin. 11 si 21 actiunea penala se pune în miscare si din oficiu.

Împacarea partilor înlatura raspunderea penala, producându-si efectele si în cazul în care actiunea penala a fost pusa în miscare din oficiu.

Daca urmare a lovirii exista urme,te poti prezenta la medicul legist care va elibera un certificat medico legal pe baza caruia vei putea sa faci plangere impotriva tatalui tau( de fapt, plangerea o poti face oricum, certificatul medico legal fiind cel care ti-o va sustine)
In ceea ce priveste posibilitatea de a te muta la un prieten, atat timp cat tu doresti acest lucru, este ok.
Fii atenta la urmatoarele articole si daca situatia ta nu se incadreaza la niciuna dintre cele specificate, atunci nu vor fi probleme(poate doar valuri usoare)
Art. 197. – Violul

Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, prin constrângerea acesteia sau profitând de imposibilitatea ei de a se apara ori de a-si exprima vointa, se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi, daca:

a) fapta a fost savârsita de doua sau mai multe persoane împreuna;

b) victima se afla în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau în tratamentul faptuitorului;

b1) victima este membru al familiei;

c) s-a cauzat victimei o vatamare grava a integritatii corporale sau a sanatatii.

Pedeapsa este închisoarea de la 10 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi, daca victima nu a împlinit vârsta de 15 ani, iar daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.

Actiunea penala pentru fapta prevazuta în alin. 1 se pune în miscare la plângerea prealabila a persoanei vatamate.

Abrogat.

Art. 198. - Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex între 15-18 ani, daca fapta este savârsita de tutore sau curator ori de catre supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca faptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

Daca actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre fãptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca faptele prevazute în alin. 1-3 au fost savârsite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Când fapta prevazuta în alin. 1 a fost savârsita în împrejurarile prevazute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori daca faptele prevazute în alin. 1-4 au avut urmarile prevazute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.

Art. 199. - Seductia

Fapta aceluia care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani, de a avea cu el raport sexual, se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

Împacarea partilor înlatura raspunderea penala.

Art. 200. - Abrogat

Art. 201.- Perversiunea sexuala

Actele de perversiune sexuala savârsite în public sau daca au produs scandal public se pedepsesc cu închisoare de la unu la 5 ani.

Actele de perversiune sexuala cu o persoana care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si actele de perversiune sexuala cu o persoana între 15-18 ani, daca fapta este savârsita de tutore sau curator ori de catre supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca fãptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

Daca actele de perversiune sexuala cu o persoana care nu a împlinit vârsta de 18 ani au fost determinate de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre faptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

Dacã faptele prevazute în alin. 2, 3 si 31 au fost savârsite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Actele de perversiune sexuala cu o persoana în imposibilitate de a se apara ori de a-si exprima vointa sau prin constrângere se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca fapta prevazuta în alin. 1 - 4 are ca urmare vatamarea grava a integritatii corporale sau a sanatatii, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca are ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 ani si interzicerea unor drepturi.

Art. 202. – Coruptia sexuala

Actele cu caracter obscen savârsite asupra unui minor sau în prezenta unui minor se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Când actele prevãzute la alin. 1 se savârsesc în cadrul familiei, pedeapsa este închisoarea de la unu la 7 ani.

Daca faptele prevazute în alin. 1 si 2 au fost savârsite în scopul producerii de materiale pornografice, maximul special al pedepsei se majoreaza cu 2 ani.

Ademenirea unei persoane în vederea savârsirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelasi sex se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Inainte de a face un pas, incearca sa gandesti, Delia!
Repercursiuni pot fi multe si de cele mai multe ori la varsta de 16 ani, deciziile se iau in necunostinta de cauza si de consecinte.
Ti-am expus cateva articole, tocmai pentru a lua cunostinta de ele si a te feri de complicatii.
Analizeaza situatia! Stiu ca la 16 ani este greu sa accepti cele impuse de catre parinti, dar da-le credit in ceea ce priveste educatia, sfaturile, intrucat au in spate o experienta de-o viata, o experienta care include si momente de genul celor pe care le traiesti tu acum.
Analizeaza, discerne si nu te pripi. Cere si sfatul altui parinte!

ok!msm!dar totus daca,casatoria nu e incheiata...............(ca de altfel eu am o scoala de facut s nu cred ca o pot face daca ma casatoresc)si parintii mei il reclama pe prietenul meu,oamenii legii ii pot face ceva ca de exemplu sa-l bage la corupere de minori
?
ok de acord!!!!!!!!!!s parintii au dreptate...dar e permis de lege ca parintele sa-si bata copilul...in asa fel in cat copilul sa stea 3 saptamani cu vanataile pe picioare????????????sau sa-l oblige sa mearga dupa o anumita religie?