Forum Discuţii juridice Executare silită raportat in biroul de credit desi creditorul a cerut ...
Discuție deschisă în Executare silită

raportat in biroul de credit desi creditorul a cerut executorului inchiderea dosarului

este lagal ca un creditor sa ma raporteze in biroul de credit dupa ce in prealabil a facut o cerere la executor prin care solicita incetarea executarii silite?
au cerut incetarea executarii deoarece creditul era prescris si eu deja ma adresasem in instanta cu o contestatie la executare.aceasta nu a mai fost finalizata deoarece si-au retras executarea.acum am avzut ca sunt in biroul de credit iar ei au motivat ca :"prescriptia nu stinge insusi dreptul subiectiv,ci doar dreptul creditorului de a-l putea obliga pe debitor sa-si execute obligatia."
cu alte cuvinte acesti indivizi m-au raportat din 4 in 4 ani in biroul de credit si continua sa actualizeze aceste informatii din biroul de credit din 2 in 2 luni.
deci toata viata voi fi in biroul de credit adac se merge pe aceasta premisa.
ce drept mai pot invoca din moment ce executorul mi-a spus ca nu mai am niciio datorie si executarea a fost inchisa.
Biroul de credit nu are legătura cu prescripția. Au dreptul să facă raportări.
am vorbit la biroul de credit si mi-au spus ca nu ei fac aceste raportari.ca participantul ( in cazul meu erb retail services) are posibilitatea de a intra si de a face se pare ce vrea si cum vrea el.doamna respectiva nu a stiut sa imi raspunda exact dar m-a indrumat la administratia datelor cu caracter personal.am depus acolo deja o plangere si astept un raspuns.era destul de contrariata si ea de aceasta situatie si mi-a spus ca erau obligati sa ma notifice de fiecare data cand ma raporteaza in biroul de credit, chiar daca este vorba de acelasi ifn si aceeasi suma.