Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie deoarece am nevoie sa fac niste acte pentru un dosar de adoptie si astazi la notar am fost informati ca trebuie sa facem succesiunea dupa decesul tatalui. Tatal meu a decedat in 1992 si dupa aceea mama mea a facut actul de proprietate pe numele ei si a cumparat si casa. Va rog sa mi spuneti daca mai este necesara succesiunea sau nu.

Va multumesc frumos,
gabriela_iancu, utilizator
daca tatal dvs avea si ate bunuri dezbateti succesiunea. Ce dosar de adoptie aveti? si de ce va trebuie succesiunea dezbatuta dupa tata?
Este vorba de dosar adoptie copil. Ne au spus ca trebuie sa venim cu parintii pentru a da declaratie cum ca sunt de acord sa venim cu copil adoptat si atunci eu am raspuns ca tata a decedat si mama este proprietara si a cumparat si casa. Puteti sa mi spuneti daca mai trebuie sau nu aceasta succesiune? Nu mai avea si alte bunuri.
gabriela_iancu, utilizator
deci pe romaneste trebuie sa faceti dovada ca aveti unde sa stati. Apartamentul cand a murit tatal dvs era cumparat? stateau cu chirie? procesul verbal de receptie este facut pe numele cui? cum a cumparat mama ? si cand?