Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... propietate incalcata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

propietate incalcata

in 1992 sa facut un contract de intretinere unde se specifica ca parinti se dau in intretinere mie lasandu-mi casa si anexele si gradina.In 1997 tata a primit un pamant arabil de la stat ,arre titlu de propietate pe numele lui dar in 1998 a murit.
pentru acest pamnt trebuie sa fac succesiunea ?mama traieste si mai am un frate mort si unul in viata.
cum pot sa fac?
Da, pentru acel pamant ce nu a facut obiectul contractului de intretinere, trebuie sa faceti succesiunea.

Dezbaterea succesiunii se face la un Birou notarial.
Pentru pamantul care exista titlu de proprietate pe numele tatalui dvs trebuie sa dezbateti succesiunea.Mostenitori sunt mama, dvs si fratii dvs.
Chiar daca sotia fratelui decedat a dezbatut deja succesiunea dupa sotul sau(fratele dvs) acum , la dezbaterea succesiunii dupa tatal dvs va veni la mostenire impreuna cu copiii si va culege mostenirea ce i-ar fi revenit sotului de pe urma tatalui sau.
d_doinita, utilizator