Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un post sau doua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un post sau doua

Din punct de vedere al legislatiei muncii ce inseamna titular de post si substituient ? S-a infiintat un compartiment in care sunt incadrate 2 persoane cu 2 meserii diferite care se succed in munca la un singur calculator astfel incat se acopera 11 ore. Este legal sau corect ?
hrs61 a scris:n
ni corect,cel de-al doilea sa figureze incadrat "pe hartie"intr-un alt departament din institutie unde exista un post vacant n
nn

Incadrat pe un post vacant ?

Este legal deci cu "trucuri" din acestea ?
Institutia bugetara are un anumit nr de posturi normat in schema, ce nu poate fi depasit,sa spunem de ex.in cadrul dep. contabilitate sunt normate 3 posturi ,2 ocupate unul vacant,in cadrul comp registratura max 1 post ,care este vacant.
Unitatea scoate la concurs cele 2 posturi,unul pt contabilitate,unul pt registratura. Se declara admisi si se incadreaza o persoana in conta alta la registratura.
Dar unitatea in realitate ar avea nevoie de 2 posturi pt registratura,reglementarile nu-i permit asa cum am aratat decat un singur post,asa incat angajatul din contabilitate este "dirijat " sa desfasoare activitate in registratura
Pe acte veti regasi angajatul in contabilitate,acolo unde a fost incadrat(se poate verifica si in cazul dvs pe statul de plata figureaza unul sau doi angajati in registratura,pt ca daca ipoteza mea este adevarata,ar trebui sa figureze doar unul dintre cei doi,cel care este titularul de post )
Aceasta practica trebuie sa mentionez se face la intelegere si cu angajatul ce este dirijat...si cu acordul entitatii superioare in cele mai multe dintre cazuri !
Ilegal era in masura in care se angaja fara a exista un post vacant in schema,sau fara organizare de concurs.
Ce reglementari ar putea sa nu permita sa se angajeze oameni acolo unde sunt necesari, astfel incat sa apara astfel de situatii ?

In fine, in statul de functii figureaza 2 posturi: un referent si un inspector, unul cu studii medii, celalat incadrat cu studii superioare. Care este cel care trebuie sa suplineasca lipsa celuilat si sa acopere cele 3 ore de la 8 la 11 ale programului ? Si aici tot in functie de "trucuri" sau exista reglementari ?
Nu exista reglementari stricte pentru situatia mentionata de dvs.. Acest lucru se poate decide le nivel de angajator sau intre salariatii respectivi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
petrulili a scris:

Ce reglementari ar putea sa nu permita sa se angajeze oameni acolo unde sunt necesari, astfel incat sa apara astfel de situatii ?

In fine, in statul de functii figureaza 2 posturi: un referent si un inspector, unul cu studii medii, celalat incadrat cu studii superioare. Care este cel care trebuie sa suplineasca lipsa celuilat si sa acopere cele 3 ore de la 8 la 11 ale programului ? Si aici tot in functie de "trucuri" sau exista reglementari ?

1.Normativul de personal ce reglementeaza nr maxim de posturi pe locuri de munca/categorii de personal, in functie de divese criterii de normare ,ce pot sa existe intr-un stat de functii limiteaza nr de posturi si in unele cazuri impiedica angajarea acolo unde ar trebui

2.Titilarul de post registratura este angajatul in a carui contract de munca apare ca loc de munca "registratura"Celalalt angajat are un alt loc de munca dupa cum v-am explicat.