Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am semnat contractul de munca inainte sa predau ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am semnat contractul de munca inainte sa predau cazierul judiciar

Astazi am fost angajat cu contract de-o firma de leasing...pentru o alta firma.
Inca nu am adus cazierul pentru ca am o mare problema am facut inchisoare in Penitenciarul de minori si tineri Craiova,am fost liberat in 2014.
Intrebarea este: Ce scrie in acel cazier Judicar daca am ori nu cazier ori scrie si fapta,perioada executata? Si daca dupa ce am semnat contractul de angajare ma poate da afara pentru acest fapt ca am cazier.
Va rog din suflet sa ma ajutati.
1. În cazierul judiciar se ţine evidenţa persoanelor fizice şi a persoanelor juridice condamnate ori împotriva cărora s-au luat alte măsuri cu caracter penal sau administrativ conform Codului penal, precum şi a celor faţă de care au fost dispuse măsuri procesual-penale.

2. Legea 290/2004
art. 9
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar; f) extrădarea.

3. .... Si daca dupa ce am semnat contractul de angajare ma poate da afara pentru acest fapt ca am cazier.....

Exista si aceasta posibilitate .... insa nu putem sa stim sigur cum va reactiona actualul angajator cand veti prezenta cazieruljudiciar.

4. Pentru ce ati fost condamnat si ce functie aveti acum ?
Va multumesc frumos si respectuos tuturor pentru raspunsuri si timpul acordat.

1 In anul 2011 am fost condamnat pentru furt la 1 an am executat 8 luni
2 In 1.11.2012 am fost condamnat la 2,6 ani pe ICCJ pentru 197 vechiul cod penal ambele pedepse au fost savarsite in perioada minoratului si pronuntate definitif tot in perioada minoratului. Eu sunt nascut in 1994 si pedeapsa pronuntata de ICCJ a fost pronuntata pe 1.11.2012 iar eu pe 23.11.2012 am implinit 18 ani si am fost liberat 2 ani mai tarziu.
Am functia de operator subamsamble