Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Document predare DEEE-eri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Document predare DEEE-eri

In urma unor inventarieri au fost intocmite procese-verbale de scoatere din functiune a mijloacelor fixe separat pt cele electrice si comisia a constatat ca trebuie predate. Am luat legatura cu o firma de reciclare deee-uri sa le ridice de la un punct de lucru si mi-au trimis inca un proces verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe completat cu ce s-a predat, dar fara datele firmei (CUI, etc) doar cu antetul lor:(. Eu sunt de parere ca imi trebuie un proces-verbal de predare-primire, cu toate datele de identificare a celor doua firme, ei zic ca pana acum nu s-a plans nimeni de documentele lor. Am dreptate sa insist sa primesc PV de predare-primire? Eu nu consider ca PV de scoatere din functiune a mijloacelor fixe poate fi document intre terti.
Multumesc!
Irene39, utilizator
La predarea deseurilor din echipamente electrice trebuie sa completati formularele de transport deseuri prevazute in HG 1061/2008 respectiv Anexa 2 pt deseuri periculoase (daca exista - de ex. monitoare CRT, aparate aer conditionat, frigidere), Anexa 3 pt. deseuri nepericuloase. In mod normal ar trebui sa completati un aviz de expeditie si nu pv. Apoi, predarea respectiva trebuie sa o inregistrati in Evidenta gestiunii deseurilor conform Legii 2111/2011 si HG 856/2002
Buna ziua.
Recent am înființat o societate comerciala ce are că obiect de activitate colectarea deșeurilor nepericuloase. Asi vrea să mă ajutați să mi spuneți ce acte trebuie sa fac magazinului pentru deșeu carton și folie.