Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat unic, administrator si salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat unic, administrator si salariat

Buna ziua,

Intrebarea mea este daca asociatul unic care este si administrator poate fi si salariat in cadrul acestui SRL. Multumesc.

O zi buna!
In legislatia actuala , exista numai prevederea referitoare la un asociat unic sa poata cumula si calitatea de salariat la societatea al carei asociat unic este ...

Art. 196 ind. 1 din legea nr/31/1990:
....
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
....

In acest caz, calitatea de salariat o poate avea cu c.i.m. si pentru functia de administrator societate comerciala ..

Semnarea c.i.m. :
Persoana fizica in calitatea sa de administrator al unui SRL este persoana care are dreptul sa reprezinte societatea si sa semneze in numele si pe seama societatii orice act juridic emis de catre aceasta inclusiv contractul individual de munca si alte acte juridice ce rezulta pe durata derularii raporturilor de munca incheiate intre SRL si ea in calitate de salariat.
In acest caz persoana fizica in calitatea de reprezentant al angajatorului semneaza orice act juridic in numele acesteia, iar in calitatea sa de salariat reprezinta vointa sa proprie prestand o munca in schimbul unei remuneratii pentru si sub autoritatea persoanei juridice.

Altfel spus, c.i.m. se poate semna de catre asociatul unic/administrator in calitate de reprezentanti ai angajatorului, pe de o parte , si , pe de alta parte, de asociatul unic/ administrator in calitate de salariat.