Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare Cumparare fara Nevasta, cer Ajutor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare Cumparare fara Nevasta, cer Ajutor

doresc sa vand un apartament , dobandit inaintea casatorie. Actual ne-am stabilit in strainatate deci apartamentul nu mai este probabil "locuinta familiei", fiind amandoi domiciliati in alta tara.
Este nesesara totusi prezenta sotiei la semnarea actelor la notar?

va multumesc anticipat
Daca nu este bun comun, nu este necesara prezenta sotiei la notar.
Duceti actele de dobandire si certif. de casatorie.
Locuinta familiri se noteaza la cartea funciara, daca nu aveti acasta notare nu este locuinta familiei. Fiind bun propriu il puteti vinde fara acordul ei. Notarul va cuompara certificatul de casatorie cu actul de dobandire al imobilului si va vedea daca este bun comun sau propriu.
pe un extras CF scos lai 7 ani dupa casatoria noastra sunt mentionat doar eu ca unic proprietar, cu mentiunea "necasatorit"
Pe foata de impozit insa, scoasa de la finante figuram amandoi...
cylens, utilizator
cum sa figurati ambii? In baza a ce? Trebuie sa rectificati rolul fiscal. Nu ati incheiat nicio conventie matrimoniala?
fiindca dupa casatorie ea s-a mutat la mine in apartament facandu-si buletinul cu domiciliu acolo, asadarprobabil am avut amandoi resedinta "fiscala" acolo.
Nici-o conventie matrimoniala.