avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2186 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare Cumparare fara Nevasta, cer Ajutor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare Cumparare fara Nevasta, cer Ajutor

doresc sa vand un apartament , dobandit inaintea casatorie. Actual ne-am stabilit in strainatate deci apartamentul nu mai este probabil "locuinta familiei", fiind amandoi domiciliati in alta tara.
Este nesesara totusi prezenta sotiei la semnarea actelor la notar?

va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: cylens , utilizator 13:19, 21 Septembrie 2016
Daca nu este bun comun, nu este necesara prezenta sotiei la notar.
Duceti actele de dobandire si certif. de casatorie.
Locuinta familiri se noteaza la cartea funciara, daca nu aveti acasta notare nu este locuinta familiei. Fiind bun propriu il puteti vinde fara acordul ei. Notarul va cuompara certificatul de casatorie cu actul de dobandire al imobilului si va vedea daca este bun comun sau propriu.
pe un extras CF scos lai 7 ani dupa casatoria noastra sunt mentionat doar eu ca unic proprietar, cu mentiunea "necasatorit"
Pe foata de impozit insa, scoasa de la finante figuram amandoi...
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2016
cylens, utilizator
cum sa figurati ambii? In baza a ce? Trebuie sa rectificati rolul fiscal. Nu ati incheiat nicio conventie matrimoniala?
fiindca dupa casatorie ea s-a mutat la mine in apartament facandu-si buletinul cu domiciliu acolo, asadarprobabil am avut amandoi resedinta "fiscala" acolo.
Nici-o conventie matrimoniala.

Alte discuții în legătură

Locuinta familiei bep bep In noul Cod Civil apare sintagma de locuinta a familiei. Are cineva idee cum se face inscrierea unui apartament in Cartea Funciara ca fiind locuita a familiei? ... (vezi toată discuția)
Diferențe între regimurile matrimoniale ContSters219511 ContSters219511 Care este dferenta cele 3 variante ale regimului matimonial dupa noul cod civil de la 01 oct 20111? - regimul in comunutate de bunuri - regimul in ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare neluct neluct tata apare la cf propietar pe casa cota 1/1. in certificatul de atestare fiscala apare propietar cota parte 100%. poate vinde casa fara mama? (vezi toată discuția)