avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita , cont poprit ,fara comunicare acte
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita , cont poprit ,fara comunicare acte

buna seara ,
in data de 20.09.2016 am constatat ca soldul contului de salariu este 0
Am contactat telefonic banca la care detin cardul de salariu si am aflat ca am o poprire pe cont de la un executor judecatoresc (cu data actului din 09.09.2016 ) pentru un credit neachitat
-creditul a fost contractat in anul 2007 pana in anul 2010 am platit ratele iar dupa aceasta data nu am mai platit nimic.
-in anul 2011 banca cesioneaza creditul catre o firma de recuperare creante declarandul scadent anticipat pentru toata suma .
-pana in data de 20.09.2016 nu au mai fost inteprinse actiuni de executare silita
mentionez ca adresa actuala este alta fata de cea la momentul contractari creditului.si din aceasta cauza nu am primit actele .
cu amabilitatea d-voastra doresc sa stiu :
-cum pot sa intru in posesia actelor (banca mi-a comunicat sa i-au legatura cu executorul)
-data de la care se calculeaza prescriptia dreptului de a cere executarea silita
-data de la care se calculeaza termenul de 15 zile pentru contestatia la executare (09.09.2016 sau 20.09.2016 )si daca taxa judiciara se plateste la primarie

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 09:11, 22 Septembrie 2016
termenul se calculează de la data de 09.09.2016. Luni e ultima zi în care puteți depune contestație. invocați prescripția. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita card cumparaturi danut1977 danut1977 Buna ziua, in anul 2006 am contractat un card de cumparaturi de 2100lei , nu l-am achitat din anul 2009, am primit notificari pana in anul 2011 sa il achit, ... (vezi toată discuția)
Sold neplatit cmgroup_08 cmgroup_08 Va rog sa imi explicati urmatoarea situatie : card de credit neplatit, in 31.05.2016 banca actualizeaza informatiile la biroul de credit si transmite : \" sold ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare nedepusa in termen Florin_Ionut Florin_Ionut Buna ziua! La mijlocul anului 2014, o societate de recuperare creante a obtinut o incuvintare a executarii silite la o instanta dintr-un judet in care nu mai ... (vezi toată discuția)