Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie concediere

Buna ziua,

Acum ceva timp am primit preavizul de concediere prin posta . Preavizul a inceput sa curga din momentul receptiei plicului.
Ulterior dupa perioada de preaviz am primit prin posta decizia de concediere (- plic recomandat cu confirmare primire) in 2 exemplare si fara nr de inregistrare, ,fara semnaturi , era in alb . Mi-a spus sa semenez si sa trimit inapoi pt a inregistra la ITM si apoi voi primi 1 exemplar.
De atunci nu am mai primit nimic.chiar daca am sunat la firma . Ce pot face?
Solicitati in scris remiterea unui exemplar din decizie.
daca tot nu primiti, puteti solicita o copie de la ITM, contracost.
Va duceti la ITM si cereti o copie dupa decizia de concediere.
Firma este din Buc , iar eu sunt din alta localitate. Ma pot adresa la sediul ITM din orasul meu?
Trebuie sa va adresati la ITM unde sunt depuse contractele de munca ale firmei.
UA a scris:

Buna ziua,

Ulterior dupa perioada de preaviz am primit prin posta decizia de concediere (- plic recomandat cu confirmare primire) in 2 exemplare si fara nr de inregistrare, ,fara semnaturi , era in alb .

am cateva nelamuriri:
1. ce sa caute la dvs o decizie de concediere nesemnata si, mai ales, de ce semnati dvs cand de fapt decizia este intocmita si semnata de angajator iar salariatul doar ia la cunostinta de aceasta decizie????
2. de ce semnati dvs acte nesemnate de nimeni? sa stiti, ca regula de acum inainte, in tot ce inseamna act aditional, contract individual de munca, etc salariatul semneaza ultimul, dupa ce angajatorul a semnat. aceasta ptr ca salariatul va putea sa vada toate detaliile unui document: salariul, functia, etc. nu semnezi in alb ptr ca nu stii ce semnezi!