Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional contractului de munca

Actul aditional se semneaza in 2 exemplare pentru ambele parti.Care sunt aceste parti?ITM si angajator sau angajator si angajat,angajatului i se doar o copie xerox?este normal asa ceva?
de ce nu faceti dv in trei exemplare originale iar unul sa-l comunicati itm-ului?
Se poate semna in doua exemplare, pentru angajator si ITM, iar angajatului i se da o copie dupa acesta conform cu originalul, semnat si stampilat in original de catre angajator sau in trei exemplare pentru angajator, angajat si ITM. Ambele variante sunt corecte.
La noi la societate actul aditional se semneaza intre angajator si angajat in 3 exemplare: dupa inregistrarea lui la ITM ( se pune stampila pe toate cele trei exemplare), unul ramane la ei, unul la firma si unul la angajat. De asemenea angajatul semneaza pe exemplarul care ramane la angajator "Am primit un exemplar, azi, ... si semnatura."
Si daca mi se da o copie xerox dupa actul aditional,dar fara sa scrie "conform cu originalul", si fara stampila in original a firmei,este valabila copia?
CIM se face in trei exemplare deci si actul aditional la CIM se va face tot in trei exemplare. Cine a zis ca se face in doua exemplare?