Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune in instanta - anulare actiune, consecinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune in instanta - anulare actiune, consecinte

Tatal meu a murit in noiembrie 2014 iar mama mea a murit in ianuarie 2015
Eu sunt singurul lor copil, eu m-am nascut in 1983.
Locuiam impreuna, toti trei, intr-un apartament cu doua camere cumparat de mama cu credit in anul 1974.
Mama a fost casatorita cu tata din 1976.
In perioada 1965 – 1975 mama a mai fost casatorita cu un alt sot (primul ei sot) iar din 1976 pana in 2014 a fost casatorita cu tatal meu (al doilea sot)
Mama a achizitionat apartamentul in 1974 (cu credit pe 25 ani) cand teoretic era casatorita cu primul sot, insa din 1972 nu mai traia cu acesta, se despartisera, insa a durat mult pana cand s-a pronuntat divortul in 1975, deoarece primul ei sot nu era de gasit.
Pe actele de proprietate mama apare cu numele de familie al primului sot.
Mama mea a platit singura ratele la credit la apartament in perioada 1974 – 1976, trebuia sa locuiasca si ea undeva.
Din 1976, dupa ce s-a casatorit cu tatal meu (al doilea sot) au platit impreuna ratele la credit pana in 1978 dupa care mama nu a mai lucrat, practic tatal meu a achitat din 1978 toate ratele la credit si in acelasi timp a intretinut-o si pe mama.
cand m-am dus sa fac succesiunea, mama apare pe actele de proprietate cu numele primului sot, tatal meu nu apare nicaieri.
Notarul mi-a spus ca apartamantul se prezuma a fi bun comun cu primul sot si m-a cerut sa deschid proces.
intre timp am deschis proces.
a reiesit ca fostul sot al mamei este mort si nu are mostenitori.
judecatoarea mi-a anulat procesul pe motiv ca nu am cu cine sa ma judec.
am cheltuit 8000 lei (5500 lei taxa de timbru, 2000 lei avocat, 500 lei alte cheltuieli) si am luat teapa, am ramas cu cheltuiala si nici apartamentul nu mi-l pot trece pe nume.
am vreo sansa sa recuperez taxa de timbru ?
ce alte variante mai am sa mostenesc apartamentul in afara de uzucapiune peste 20 ani ?
zicea ceva avocatul ca ar trebui sa vacantez jumatate din apartament si sa ma judec cu primaria
ce sa vacantati? Cu documentul de la instanta va prezentati in fata notarului public si dezbateti succesiunea. mergeti la mai multi notari
Taxa de timbru nu o mai recuperati. Cum a spus Joha mai sus, mergeti direct la notar cu sentinta si faceti succesiunea.
zsorox a scris:
judecatoarea mi-a anulat procesul pe motiv ca nu am cu cine sa ma judec.
am cheltuit 8000 lei (5500 lei taxa de timbru, 2000 lei avocat, 500 lei alte cheltuieli) si am luat teapa, am ramas cu cheltuiala si nici apartamentul nu mi-l pot trece pe nume.
am vreo sansa sa recuperez taxa de timbru ?

Sumele plătite cu titlu de taxe judiciare de timbru se restituie numai în situațiile prevăzute la art. 45 din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, iar din ceea ce scrieți rezultă că nu vă aflați în niciuna dintre acestea. Accesați link-ul de mai jos și citiți prevederea.
[ link extern ]

Daca bunul este comun si fostul sot care nu este tatal descendentului dupa mama cum sa mosteneasca tot?

Practic pierde jumatate din mostenire.
Nu mosteneste decat dupa mama lui.

La notar daca merge pierde jumatate din bun deoarece nu are dreptul dupa sotul mamei.
Probabil ca de aceea notarul l-a trimis la instanta dar pare ca s-a judecat prost.
Este insa cea mai simpla varianta ca sa piarda jumatate din bun.

Trebuie vazut cum sa se judece si e dificila situatia.

E posibil sa se gaseasca o cale daca are noroc dar depinde si cum s-a judecat in proces.
Sa isi caute alt avocat ar fi bine ca sa vada ce este de facut.

Dar asta nu inseamna sa deschida un alt proces aiurea...asa cum a facut probabil prima data.

Pentru a se stabili clar ce este de facut trebuie analizata intreaga situatie...

Cea mai mare greseala a oamenilor este aceea ca ei cred ca un proces deschis este castigat...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat