Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare PV
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare PV

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca situatia in care agentul constatator nu a completat ,,Instiintarea de Plata" a Procesului Verbal de Contraventie, duce la anularea acestuia.
Va multumesc.
Buna ziua,
Nu constituie motiv de nulitate. OG nr.2 /2001, art 17 prevede:
"Art. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu ."