Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

O cercetare disciplinara poate fi initiata pe baza unei petitii cu caracter general?
In cuprinsul convocarii unui salariat de catre comisia de cercetare disciplinara trebuie sa se precizeze care este calitatea salariatului convocat, respectiv martor sau cercetat?
Care sunt elementele obligatorii ale convocarii in lipsa carora procedura de cercetare disciplinara se poate declara nula?
Pasii de urmat sunt urmatorii :
- sesizarea, prin referat de catre seful salariatului, a abaterii comise de salariat
- desemnarea, prin decizie, a comisiei disciplinare
- convocarea de catre comisia disciplinara a salariatului si martorilor, daca este cazul, cu comfirmare de primire a convocarii
- ascultarea salariatului si a martorilor, a persoanei care a sesizat abaterea disciplinara, daca este cazul
- propunerea, prin process verbal a unei sanctiuni disciplinare, daca este cazul
- emiterea deciziei de sanctionare
- comunicarea deciziei de sanctionare, cu mentionarea termenului si a instantei de judecata unde poate fi contestata decizia
Atentie la confirmarea de primire a convocarii, daca este transmisa prin posta, sa fie primita inainte de data convocarii salariatului.
Simion Ioana Cristina Catalina a scris:

O cercetare disciplinara poate fi initiata pe baza unei petitii cu caracter general?
.......
Care sunt elementele obligatorii ale convocarii in lipsa carora procedura de cercetare disciplinara se poate declara nula?

1. Petitia ar trebui sa contina exact fapta savarsita care constituie abaterea disciplinara prevazuta in reg.intern.

2. Salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

Decizia de sancţionare disciplinară este lovită de nulitate absolută pentru neîndeplinirea condiţiilor legale de formă, dacă în convocarea pentru cercetarea disciplinară nu este precizat obiectul, data, ora si locul intrevederii.