avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Sunt nascuta pe 29.12.1954. Sunt angajata din septembrie 1975, deci am vechime 41 de ani. Trebuia sa ies la pensie in 2014, noiembrie (stagiul complet de cotizatie 29 de ani si 10 luni), dar am mentinere de activitate in invatamant, deci nu am iesit la pensie.
As vrea sa stiu cum se calculeaza pensia. Se calculeaza punctul anual de pensie incluzand si anii dupa varsta legala de pensionare (2015, 2016 ...), apoi se impart toate punctele acumulate la stagiul complet de cotizatie de 29 de ani si 10 luni sau pentru anii lucrati dupa varsta legala de pensionare se face un altfel de calcul (Care ar fi acela?)
Inca odata mentionez ca nu am iesit la pensie.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: clrd , utilizator 21:16, 3 Octombrie 2016
Total puncte pe intreaga activitate incluzand si anii de dupa indeplinirea conditiei de varsta se va raporta la stagiul complet de 29 de ani si 10 luni,
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce data pot iesi la pensie toader1954 toader1954 La ce data pot iesi la pensie in conditiile date nascut in data de 17-11-1954 cotizatie 42 ani , din care grupa a 2 de munca 17 ani si 5 luni cu procentaj de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate calcula (afla) cu ce puncte de pensie ma voi pensiona? ilie0001 ilie0001 Cum se calculeaza cate puncte de pensie am acum cand trebue sa ies la pensie? Sunt nascut in noembrie 1947, am 40 de ani de munca, iar ultimii 25 de ani i-am ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata din invatamant chireanu chireanu Sotia lucreaza ca educatoare in invatamant din anul 1975.Datorita restructurarii postului la unitatea la care lucreaza are doua variante:sa mearga la o alta ... (vezi toată discuția)