Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Sunt nascuta pe 29.12.1954. Sunt angajata din septembrie 1975, deci am vechime 41 de ani. Trebuia sa ies la pensie in 2014, noiembrie (stagiul complet de cotizatie 29 de ani si 10 luni), dar am mentinere de activitate in invatamant, deci nu am iesit la pensie.
As vrea sa stiu cum se calculeaza pensia. Se calculeaza punctul anual de pensie incluzand si anii dupa varsta legala de pensionare (2015, 2016 ...), apoi se impart toate punctele acumulate la stagiul complet de cotizatie de 29 de ani si 10 luni sau pentru anii lucrati dupa varsta legala de pensionare se face un altfel de calcul (Care ar fi acela?)
Inca odata mentionez ca nu am iesit la pensie.
Multumesc anticipat!
Total puncte pe intreaga activitate incluzand si anii de dupa indeplinirea conditiei de varsta se va raporta la stagiul complet de 29 de ani si 10 luni,
Multumesc!