avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Santaj sau nu???
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Santaj sau nu???

buna ziua. in urma cu doua saptamani am depus o plangere de amenintare apoi dupa ce au fost citati respectivi am primit de la sora lor mesje de amenintatere pe o retea de soacializare. daca nu imi retrag plagerea il va denunta si ea pe fratele meu cu o alta speta? acum nedumerirea mea este: mesajele de pe reteaua de socializare sunt luate in calcul de catre instanta in caz ca o sa depun plangere penala pentru santaj????
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:08, 4 Ianuarie 2020
da, constituie probe.
Fapta nu pare sa constituie șantaj în sensul legii penale.
mesajele de pe reteaua de socializare sunt luate in calcul de catre instanta in caz ca o sa depun plangere penala pentru santaj????


Da

Codul de procedura penala
Art. 97 - Proba si mijloacele de proba
(1) Constituie proba orice element de fapt care serveste la constatarea existentei sau inexistentei unei infractiuni, la identificarea persoanei care a savarsit-o si la cunoasterea imprejurarilor necesare pentru justa solutionare a cauzei si care contribuie la aflarea adevarului in procesul penal.
~ Conținut șters la cerere ~
@IoanVasile, ati postat intr-un topic vechi de 4 ani, nu mai postati raspunsuri in topicuri vechi, multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se obţine proba prin rapoarte de expertiză, dacă expertizele nu se efectuează în scopul obţinerii de probe? Zebedeu Zebedeu Codul de Procedură Penală, Art. 97 [i]Proba şi mijloacele de probă (1) Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei ... (vezi toată discuția)
Cum se obţine proba prin rapoarte de expertiză, dacă expertizele nu se efectuează în scopul obţinerii de probe? Zebedeu Zebedeu Codul de Procedură Penală, Art. 97 [i]Proba şi mijloacele de probă (1) Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei ... (vezi toată discuția)
La ce servește cu adevărat expertiza medico-legală psihiatrică într-o cauză penală? Zebedeu Zebedeu Potrivit articolului 97 din CPP rapoartele de expertiză constituie mijloace de probă. În cazul expertizei medico-legale psihiatrice raportul de expertiză ... (vezi toată discuția)