Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consultarea sindicatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consultarea sindicatului

1. Conducerea executiva a unei firme este asigurata de catre un director.
2. In Regulamentul de organizare se precizeaza ca: " Pentru realizarea atribuțiilor sale, directorul se consultă cu reprezentanții organizațiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate, în conformitate cu prevederile legale".
3. Precizarea " în conformitate cu prevederile legale" se refera obligatiile de serviciu ale directorului executiv prevazute in Regulamentul de organziare sau la cele generale din Codul Muncii? De exemplu, la art. 241-Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului (...). La aceasta prevedere se refera "fraza" din Regulament?
Radamante a scris:

3. Precizarea " în conformitate cu prevederile legale" se refera obligatiile de serviciu ale directorului executiv prevazute in Regulamentul de organziare sau la cele generale din Codul Muncii? De exemplu, la art. 241-Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului (...). La aceasta prevedere se refera "fraza" din Regulament?

Se refera, in opinia mea, la reprezentativitatea organizatiei sindicale.
Radamante a scris:

2. In Regulamentul de organizare se precizeaza ca: " Pentru realizarea atribuțiilor sale, directorul se consultă cu reprezentanții organizațiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate, în conformitate cu prevederile legale".
3. Precizarea " în conformitate cu prevederile legale" se refera obligatiile de serviciu ale directorului executiv prevazute in Regulamentul de organziare sau la cele generale din Codul Muncii? De exemplu, la art. 241-Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului (...). La aceasta prevedere se refera "fraza" din Regulament?

Se refera la totalitatea actiunilor pe care le intreprinde managementul unei unitati,in speta directorul in procesul decizional si care decizii au implicatie directa asupra angajatilor si unde exista o reglementare legala in acest sens, de consultare ,acel "in cf cu prevederile legale"

Astfel, de ex.cf Codului Muncii,(art40)angajatorul,(prin reprezentantul sau ,director), are obligatia de a se consulta cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora.
ContSters400311, utilizator
Directiva 2012/14/CE stabileste cadru general de informare si consultare a lucratorilor din
Comunitatea Europeana (“Directiva 2002/14/CE”) si a fost transpusa in legislatia nationala
prin Legea nr. 467/2006 privind stabilirea cadrului general de informare si consultare a
angajatilor (“Legea nr. 467/2006”).

Legea 467/2006 privind stabilirea cadrului general de informare si consultare a angajatilor
Art. 5
(1) Angajatorii au obligatia sa informeze si sa consulte reprezentantii angajatilor, potrivit legislatiei in vigoare, cu privire la:
a) evolutia recenta si evolutia probabila a activitatilor si situatiei economice a intreprinderii;
b) situatia, structura si evolutia probabila a ocuparii fortei de munca in cadrul intreprinderii, precum si cu privire la eventualele masuri de anticipare avute in vedere, in special atunci când exista o amenintare la adresa locurilor de munca;
c) deciziile care pot duce la modificari importante in organizarea muncii, in relatiile contractuale sau in raporturile de munca, inclusiv cele vizate de legislatia româna privind procedurile specifice de informare si consultare in cazul concedierilor colective si al protectiei drepturilor angajatilor, in cazul transferului intreprinderii.
(2) Informarea se face intr-un moment, intr-un mod si cu un continut corespunzatoare, pentru a permite reprezentantilor angajatilor sa examineze problema in mod adecvat si sa pregateasca, daca este cazul, consultarea.
(3) Consultarea are loc:
a) intr-un moment, intr-un mod si cu un continut corespunzatoare, pentru a permite reprezentantilor angajatilor sa examineze problema in mod adecvat si sa elaboreze un punct de vedere;
b) la un nivel relevant de reprezentare a conducerii si a reprezentantilor angajatilor, in functie de subiectul discutat;
c) pe baza informatiilor furnizate de angajator, in conformitate cu prevederile art. 3 lit. e) si a punctului de vedere pe care reprezentantii angajatilor au dreptul sa il formuleze;
d) astfel incât sa permita reprezentantilor angajatilor sa se intâlneasca cu angajatorul si sa obtina un raspuns motivat la orice punct de vedere pe care il pot formula;
e) in vederea negocierii unui acord privind deciziile care se incadreaza in obligatiile angajatorului, prevazute la alin. (1) lit. c).
Cornel Vasile, Consilier juridic
In concluzie, directorul executiv nu este obligat sa se consulte cu sindicatul pentru toate atributiile sale ... .
In anumite situatii are obligatia de a se consulta cu sindicatul : decizii care pot duce la modificari importante in organizarea muncii, in relatiile contractuale sau in raporturile de munca, inclusiv cele vizate de legislatia româna privind procedurile specifice de informare si consultare in cazul concedierilor colective si al protectiei drepturilor angajatilor, in cazul transferului intreprinderii.