Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martori rude cu partile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martori rude cu partile

Daca una din parti chema ca martori frati ai partii adverse, acestia pot fi contestati de partea adversa? Logic n-ar trebui sa ii poata contesta pt ca sunt fratii lui deci nu au interes sa partineasca partea adversa nu? Insa de multe ori in justitie nu merge cu logica deci conform legii cum este?
Art. 315
Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.

Detalii: [ link extern ]
nu se specifica cu care parte sa fie frate sau afin.
Daca partea adversa nu se opune, pot fi ascultati
Multumesc. Ce inseamna gradul 3 de rudenie? Cum se probeaza puntul 3 "3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;"? Partea adversa poate invoca dusmania sau legaturi de interese cu orice martori, chiar daca nu este asa in realitate, cum decide judecatorul daca accepta sau nu martorii?
Cris1971, utilizator
fratii sunt rude de gradul 2. rude de gradul 3 sunt nepotii - copiii fratelui, copiii copilului tau ..
nu poate invoca relatii de dusmanie fara sa probeze.
Un exemplu prin care poate proba relatiile de dusmanie sau interese imi puteti da?