avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri cf legii 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri cf legii 10/2001

am inteles ca mostenirile se considera bunuri proprii si nu se partajeaza la divort, dar daca banii obtinuti din mosteniri s-au folosit pt cumpararea de bunuri imobile, pe numele amandurora, se impart in mod egal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:03, 26 Septembrie 2016
Nu, se va considera bun propriu dar trebuie dovedit.

Dacă nu dovediți se împarte.
Trebuie sa aveți mare grija cum va judecați.
Trebuie ca in actul de vanzare-cumparare a unui bun imobil cu anii proveniti dintr-o mostenire sa faceti mentiune ca,sumele de bani inlocuiesc un bun propriu sau, dupa caz sa dovediti ca banii respectivi sunt mosteniti.[Art.340 g)NCC.)
Mesaje reeditate

@ aurelia1
Dată post: Duminica, 25 Septembrie 2016, 22:14
Subiect: in caz de divort, se impart si mostenirile?


e vorba de mostenirile cf legii 10/2001



@gj-jane2
Dată post: Luni, 26 Septembrie 2016, 06:19


Nu se impart.



@ Stoica Ioana
Dată post: Luni, 26 Septembrie 2016, 09:20


Bunurile dobandite in urma dezbaterii succesorale sunt, de principiu , proprii.

Acestea nu sunt supuse impartelii, in caz de divort.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa noul cod civil sotul are drept asupra bunurilor cumparate de sotie inainte de casatorie sau a bunurilor mostenite? magdalenamatei magdalenamatei In caz de divort sotul are vreun drept asupra bunurilor cumparate de sotie inainte de casatorie sau a bunurilor mostenite de ea conform noului cod civil? (vezi toată discuția)
Partaj D001 D001 Buna ziua, sint casatorita de 10 ani cu 2 copii minori. De 2 ani am cumparat un apartament cu banii rezultati din vanzarea unei mosteniri personale inainte ... (vezi toată discuția)
În timpul căsătoriei am vândut o moștenire și am cumpărat un apartament. cum se împarte la partaj? Dan Mihai Dan Mihai In timpul Casatoriei am vandut o mostenire si ulterior cu banii aceia am cumparat un Apartament pe numele la mamandoi soti cum se imparte apartamentul ? va ... (vezi toată discuția)