Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri cf legii 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri cf legii 10/2001

am inteles ca mostenirile se considera bunuri proprii si nu se partajeaza la divort, dar daca banii obtinuti din mosteniri s-au folosit pt cumpararea de bunuri imobile, pe numele amandurora, se impart in mod egal?
Nu, se va considera bun propriu dar trebuie dovedit.

Dacă nu dovediți se împarte.
Trebuie sa aveți mare grija cum va judecați.
Trebuie ca in actul de vanzare-cumparare a unui bun imobil cu anii proveniti dintr-o mostenire sa faceti mentiune ca,sumele de bani inlocuiesc un bun propriu sau, dupa caz sa dovediti ca banii respectivi sunt mosteniti.[Art.340 g)NCC.)
Mesaje reeditate

@ aurelia1
Dată post: Duminica, 25 Septembrie 2016, 22:14
Subiect: in caz de divort, se impart si mostenirile?

e vorba de mostenirile cf legii 10/2001

@gj-jane2
Dată post: Luni, 26 Septembrie 2016, 06:19

Nu se impart.

@ Stoica Ioana
Dată post: Luni, 26 Septembrie 2016, 09:20

Bunurile dobandite in urma dezbaterii succesorale sunt, de principiu , proprii.

Acestea nu sunt supuse impartelii, in caz de divort.