avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Casa de marcat la activitati fotografice
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Casa de marcat la activitati fotografice

in cazul unei activitati cod CAEN 7420 Activitati fotografice,
daca lucrez doar cu persoane juridice, mai am nevoie de casa de marcat ?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 16:44, 27 Septembrie 2016
Obligativitatea utilizarii casei de marcat intervine doar in cazul in care va adresati persoanelor fizice.
Multumesc pt raspuns.
Dar daca activitatea cod CAEN 7420, permite TEORETIC o clientela persoane fizice, ma vor crede cei de la ANAF ca lucrez doar cu pres juridice?
Ultima modificare: Luni, 26 Septembrie 2016
cristalrchim, utilizator
La un control dvs.veti prezenta jurnalul de vanzari.
Nu codul CAEN indica obligativitatea utilizarii casei de marcat asa cum v-am spus si in postarea anterioara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat fiscala este obligatorie si pentru activitati fotografice? cristimdeea cristimdeea Am pfa cu obiect de activitate -activitati fotografice cod caen 7420.Filmez si fac pozela diferite ocazii si efectuez servicii la preturi negociabile.As dori ... (vezi toată discuția)
Astept sa ridic actele pentru infiintarea unui i.f. Stelikgl Stelikgl Buna ziua. astept sa ridic actele pentru infiintarea unui I.F. si nu stiu ce pași ar trebui sa urmez mai departe..in legatura cu actele ..ce birotica sa ... (vezi toată discuția)
Obligatii pfa impozitata la norma de venit paoctav paoctav Salut tuturor. Am inregistrat de curand la ORC o PFA pe servicii informatice (cod CAEN 6201). Urmeaza inregistrarea la Adm. Financiara. Intentionez sa ... (vezi toată discuția)