Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintate SRL D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintate SRL D

*Infiintare

Buna ziua, eu si sotul meu dorim sa ne infiintam un srld si fiindca ne este dificil sa gasim informatii clare, apelez la ajutorul dvs. Este vorba de un atelier de creatie, lucrari de artizanat in lemn si de aceea avem nevoie de un spatiu separat, care sa nu fie la bloc, pentru punctul de lucru. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Sediul social si punctul de lucru pot fi in aceeasi locatie?
2. Daca da, trebuie facute 2 contracte de comodat, unul pentru sediu social si unul pentru punct de lucru, avand in vedere ca este acelasi spatiu?
3. De ce acte am nevoie de la proprietarul spatiului pentru a incheia acest contract si a face actele firmei pe locatia respectiva? Un avocat mi-a spus, de exemplu, ca am nevoie de planul spatiului.

Orice alte informatii legate de acest tip de firma imi sunt de folos. Va multumesc!
BiancaU, utilizator
Raspunsuri:

1. Da.
2. Nu, se incheie un singur contract si se declara sediul cu activitate, pe declaratia model 2.
3. Nu aveti nevoie de planul spatiului, ci doar de datele de identificare ale adresei si proprietarilor.

Apelati la serviciile de asistenta de la Registrul comertului.
Pentru infiintarea de Srl-D, toate serviciile sunt gratuite.

Pentru regimul acestui tip de societati studiati OUG 6/2011actualizata in 2014 – Stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri.

Succes
Lăzăruţiu Lucian, Avocat