avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozite la lichidare
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozite la lichidare

Buna ziua,
am o firma infiintata anul trecut care doreste radierea anul acesta. Acum trebuie sa întocmesc actele pentru etapa a doua, respectic închiderea conturilor, balanta pe zero si bilantul de lichidare.
In balanta am urmatoarele solduri:
1012 =200 lei (C)
1171.01= 1184.23 (D)
121= 37124.48 (C)
5311=347.87 LEI (D)
5314=35792.38 LEI (D).
Ma puteti ajuta cu inregistrarile contabile. Ce declaratie trebuie sa depun in continuare D100 cu venituri obtinute din lichidare (3%) sau cu impozit pe dividende (5%), tinand cont ca in anul 2016 este profit?
Si inca o intrebare: daca acum se calculeaza si se plateste impozitul pe dividende, tinand cont ca este vorba despre profitul aferent anului 2016, pe langa impozitul de 5%, anul viitor va plati si 5.5% contributia la sanatate?
Inca o intrebare: legat de conturile de diferente de curs valutar, care de obicei se iau in calcul in ultimul trimestru al anului.. tinand cont ca acvum firma inceteaza sa mai existe, trebui sa le am in vedere la ultima declaratie D100?
Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Inchidere firma aflata in dizolvare michelle2000 michelle2000 Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am de facut inregistrarile de inchidere ale unei firme iar in momentul de fata mai am in balanta ... (vezi toată discuția)
Lichidare firma elena-ramona elena-ramona Buna seara, Cum as putem inchide balanta unei firme in lichidare, care se prezinta astfel: -Solduri debitoare: 117= 4422.15, 213=526.36, 214= 1594.98, 231= ... (vezi toată discuția)
Bilant lichidare ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Anul trecut am deschis o societate (micro 3%), care nu a avut activitate pana acuma. Asociatul unic a ... (vezi toată discuția)