Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cu cat se diminueaza pedeapsa daca munceste?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cu cat se diminueaza pedeapsa daca munceste?

cata pedeapsa trebuie sa execute din 3 ani jumate?si daca munceste?a facut pana acum 1an si 3 luni fara sa munceasca.
Buna ziua!

Daca iese conditionat, trebuie sa faca minim 2 ani si 4 luni (daca indeplinste conditiile).

Daca munceste, Legea nr.275/2006 prevede :
art. 76. - (1) Pedeapsa care este considerata ca executata pe baza muncii prestate sau a instruirii scolare si formarii profesionale, in vederea acordarii liberarii conditionate, se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) in cazul in care se presteaza o munca remunerata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (1) si (2), se considera 5 zile executate pentru 4 zile de munca, in cazul condamnatilor majori, si 3 zile executate pentru 2 zile de munca, in cazul condamnatilor minori si tineri;
b) in cazul in care se presteaza o munca neremunerata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (1) si (2), se considera 4 zile executate pentru 3 zile de munca, in cazul condamnatilor majori, si 2 zile executate pentru o zi de munca, in cazul condamnatilor minori si tineri;
c) in cazul in care munca este prestata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (3), se considera 4 zile executate pentru 3 zile de munca;
d) in cazul in care munca este prestata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (4), se considera 3 zile executate pentru 2 nopti de munca;
e) in cazul participarii la cursuri de scolarizare sau de calificare ori recalificare profesionala, se considera 30 de zile executate pentru absolvirea unui semestru scolar si 15 zile executate pentru absolvirea unui curs de calificare ori recalificare profesionala;

Cu stima.
SebastianSimon a scris:

Daca munceste, Legea nr.275/2006 prevede :
[...]

Legea 275 /2006 este abrogata si a fost inlocuita de Legea 254 /2013 de la 01 feb 2014.