avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Plati numerar catre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Plati numerar catre persoane fizice

Buna ziua.
O societate comerciala doreste sa achizitioneze un autoturism de la o persoana fizica.
Poate plati valoarea in numerar,in rate,daca exista incheiat un contract in acest sens?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: adema1980 , utilizator 20:47, 1 Noiembrie 2016
Se poate plati cu numerar o singura data, maxim 10.000 lei.
Se poate plati oricat de fragmentat, dar suma sa nu depaseasca 10.000 lei cu cash. (din total valoare). Se mai poate plati integral daca primiti declaratie pe proprie raspundere intocmita corect ca persoana nu detine cont bancar.
Ultima modificare: Marți, 1 Noiembrie 2016
adema1980, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata intretinere restanta nicola11 nicola11 detin o locuinta in bucuresti si in urma decesului tatalui meu m.am trezit ca am de plata o suma foarte mare la intretinere,...16700lei cu penalizari cu ... (vezi toată discuția)
Suma maxima plata numerar tranzactie imobiliara Eu-Genius Eu-Genius Buna ziua. Care este suma maxima legala care se poate plati numerar pentru o tranzactie imobiliara intre doua persoane fizice? Daca valoarea tranzactiei ... (vezi toată discuția)
Vanzare bunuri intre srl si pf morfeus28 morfeus28 Buna ziua.Daca o persoana juridica vinde bunuri din firma sa catre o persoana fizica si totalul bunurilor pe factura este 15000 ron,ce suma poate sa incaseze ... (vezi toată discuția)