Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Plati numerar catre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Plati numerar catre persoane fizice

Buna ziua.
O societate comerciala doreste sa achizitioneze un autoturism de la o persoana fizica.
Poate plati valoarea in numerar,in rate,daca exista incheiat un contract in acest sens?
Multumesc
Se poate plati cu numerar o singura data, maxim 10.000 lei.
Se poate plati oricat de fragmentat, dar suma sa nu depaseasca 10.000 lei cu cash. (din total valoare). Se mai poate plati integral daca primiti declaratie pe proprie raspundere intocmita corect ca persoana nu detine cont bancar.
adema1980, utilizator