Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire din CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire din CCC

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie la urmatoarea intrebare: In situatia in care fac cerere de reincepere a activitatii de munca dupa terminarea ccc in care specific data la care doresc sa incep activitatea ( doresc sa incep mai devreme cu 60 de zile pt a putea beneficia de stimulentul de insertie) in cat timp ma poate primi angajatorul inapoi? Mentionez ca ar trebui sa incep in data de 10.10.2016 iar eu azi, 03.10.2016,am trimis cererea. Este tarziu?
nu este tarziu.
Nu este tarziu, intrucat legislatia nu prevede un astfel de termen, ci doar obligatia angajatorului de a va primi inapoi la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, dreptul dvs de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.