Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare apartament fara riscuri ulterioare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare apartament fara riscuri ulterioare

Buna ziua!!!
Am o problema si sper sa gasesc la dumneavoastra rezolvarea.
Parintii mei detin o locuinta....mai precis tatal meu este proprietarul unui apartament dobandit in timpul casatoriei.
Tatal meu doreste sa-mi cedeze mie acest apartament dar nu stiu prin ce cai se poate face.
Care sunt caile si costurile pentru a trece acest apartament pe numele meu...
Multumesc anticipat!!!
mai aveti frati, surori?
Da mai am o sora dar nu are pretentii.....
Care ar fi costurile pentru trecerea imobilului pe numele meu...
alexsoby, utilizator
Asta spuneti acum ca nu are pretentii...
daca nu aveti bani sa i dati pe apartament, incheiati un contract de intretinere si sora sa vina declarant in act. Puteti face si alte acte insa acestea le stabiliti la notar in functie de situatie.
Tata vrea sa treaca apartamentul pe numele meu, mama la fel, care sunt posibilitatile ca pe viitor sa nu poata fi contestata aceasta decizie.....
Si care sunt costurile.....fara a fi nevoie de o vanzare-cumparare......
alexsoby, utilizator
Poate instriana cu rezerva uzufructului,uzului,abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata sau sau a unei rente vigere, dar, ptr.ca dvs .sa nu aveti probleme trebuie ca sora dvs.sa consimta la instrainare prin act notarial.[Art.1.091(4)NCC].