avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare apartament fara riscuri ulterioare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare apartament fara riscuri ulterioare

Buna ziua!!!
Am o problema si sper sa gasesc la dumneavoastra rezolvarea.
Parintii mei detin o locuinta....mai precis tatal meu este proprietarul unui apartament dobandit in timpul casatoriei.
Tatal meu doreste sa-mi cedeze mie acest apartament dar nu stiu prin ce cai se poate face.
Care sunt caile si costurile pentru a trece acest apartament pe numele meu...
Multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: Fraier , utilizator 18:51, 5 Octombrie 2016
mai aveti frati, surori?
Da mai am o sora dar nu are pretentii.....
Care ar fi costurile pentru trecerea imobilului pe numele meu...
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2016
alexsoby, utilizator
Asta spuneti acum ca nu are pretentii...
daca nu aveti bani sa i dati pe apartament, incheiati un contract de intretinere si sora sa vina declarant in act. Puteti face si alte acte insa acestea le stabiliti la notar in functie de situatie.
Tata vrea sa treaca apartamentul pe numele meu, mama la fel, care sunt posibilitatile ca pe viitor sa nu poata fi contestata aceasta decizie.....
Si care sunt costurile.....fara a fi nevoie de o vanzare-cumparare......
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2016
alexsoby, utilizator
Poate instriana cu rezerva uzufructului,uzului,abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata sau sau a unei rente vigere, dar, ptr.ca dvs .sa nu aveti probleme trebuie ca sora dvs.sa consimta la instrainare prin act notarial.[Art.1.091(4)NCC].

Alte discuții în legătură

Act vanzare-cumparare sau variante de cedare la mostenirea unui imobil crystyna04 crystyna04 Tata a murit de curand si mama vrea sa mi lase mie apartamentul,pentru ca am grija de ea.Sora mea vrea sa mi dea partea ei prin donatie. ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie !!! cosmin221985 cosmin221985 buna ziua ! vreau sa fac un contract de donatie cu parinti mei pt un apartament... mai am o sora , cu care ma inteleg bine , si ea a zis ca nu are ... (vezi toată discuția)
Mostenire doru196 doru196 dupa decesul tatalui prin succesiune mama are jumate din casa si eu jumate fratele renuntand la tot acum mama are o varsta 80 ani vreau un sfat ce se poate ... (vezi toată discuția)