Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de donatie !!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de donatie !!!

buna ziua !

vreau sa fac un contract de donatie cu parinti mei pt un apartament...

mai am o sora , cu care ma inteleg bine , si ea a zis ca nu are pretenti,,,

acum intrebarea mea ar fi....

1 .sa zicem ca fac contractul de donatie... si dupa decesul parintilor...sora mea sau altcineva poate sa ceara revocarea contractului.....sau sa aiba pretenti materiale.....???
2. sa zicem ca vreau sa vand apartamentul dupa decesul parintilor...sa ma mut altundeva........sunt eu unicul mostenitor al apartamentului dupa decesul parintilor????

sau ma poate incurca sora pt al vinde...in cazul in care vrea si ea ceva!!!!
Mergeti cu sora la notariat si sa consimta prin act notarial la instrainare, conf.art.1.091(4) teza finala NCC.
domnule Popescu am o nelamurire referitoare la raspunsul dumneavoastra !!!

contractul de donatie a fost facut in anul 2017..parinti mei sunt in viata la momentul actual... SLAVA DOMNULUI....au trecut 2 ani de atunici.... mai este oportun sa fac ,,,,,act notarial la instrainare, conf.art.1.091(4) teza finala NCC. ,,,pt sora mea la momentul actual ???? sau era nevoie sa fac atunci la momentul la care sa facut contractul de donatie cu intretinere ????....in cazul decesului parintilor mei ..ma pot trezi cu ea ca are pretentii la nustiu ce si sa fiu dat in judecata pt vreo bucata din imobil ???...sau pot sta linistit odata ce contractul de donatie intra in drepturi depline la decesul partilor succesorale...si eu devin unicul proprietar !! ???? hellp me pls !!!

DAN POPESCU a scris:

Mergeti cu sora la notariat si sa consimta prin act notarial la instrainare, conf.art.1.091(4) teza finala NCC.

Art 1091 alin 4 se referă la instrainarile cu titlu oneros.
Donația este cu titlu gratuit. Deci articolul respectiv nu are nicio legătură.
Referitor la intrebarile dvs...
Cat timp părinții sunt in viata, nimeni nu poate pretinde nimic.
După decesul părinților, în termen de 3 ani sora dvs poate cere reductiunea donatiei la jumătate.
Actul rămâne valabil, doar ca se reduce.
Asta înseamnă ca daca sora dvs va fi intr-atat de determinată să deschidă un proces, să angajeze un avocat, expert, să plătească taxa judiciară etc, la finalizarea acestuia, fie va primi și ea o partea din imobil, fie va trebui să îi achitați o sulta.
In privinta înstrăinării. Dacă donația a fost pură și simpla, fără nicio clauza, puteti vinde imobilul si mâine.
multumesc foarte mult pt raspuns !!!

Manuela Rășină, administrator