Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

dupa decesul tatalui prin succesiune mama are jumate din casa si eu jumate fratele renuntand la tot acum mama are o varsta 80 ani vreau un sfat ce se poate face cl mai bine sa nu mai ajungem la succesiune mentionez fratele nu are pretentie multumesc
Succesiunea este locul unde fratele poate renunta la dreptul sau de mostenire.
Mama va poate face un act din timpul vietii., pe jumatate din imobil. Fie un contract de donatie, fie un contract de intretinere.
Indiferent de forma de instrainare (donatie,vnazare-cumparare cu rezerva uzufructului,uzului ori abitatiei),fratele trebuie sa consimta la instrainare prin act autentic[Art.1.091(4)teza finala)NCC]