Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot pierde propietatea ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot pierde propietatea ?

In anul 2014, mama mi a facut act de vanzare_cumparare ptr apartamentul in care locuiesc. Eu, mai am 4 frati. Mama mea, a murit in dec 2018. Mi a zis cineva, ca actul de vanzare_cumparare facut de mama catre mine, poate fi considerat ..... DONATIE... este adevarat ? Daca unul, sau mai multi din fratii mei, ataca actul in instanta, voi pierde apartamentul cu siguranta ? Se va vinde. si se va impartii la toti 5 frati ? Sau este discutabila problema ?

Daca actul de vanzare a fost facut "cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere" atunci el este presupus a fi o donatie deghizata. In acest caz ramane in sarcina dvs sa demonstrati in instanta ca acesta nu a fost o donatie si ca s-a platit efectiv un pret. In cazul in care nu puteti demonstra acest fapt si daca fratilor nu le-au ramas de mostenit dupa mama bunuri de o valoare suficient de mare, ei pot avea pretentii la jumatate din cat li s-ar fi cuvenit daca nu s-ar fi incheiat contractul de vanzare - donatie deghizata.(2/5 din apartament, impreuna).
Daca, pe de alta parte, contractul de vanzare a fost incheiat fara rezerva uzufructului, uzului ori abitatiei viagere in favoarea mamei, atunci acesta nu este considerat a fi o donatie deghizata, este un contract de vanzare si fratii nu pot avea pretentii la apartament decat in masura in care reusesc sa demonstreze ca nu s-a platit un pret si ca vanzarea a fost, de fapt, o donatie. Chestiunea este discutabila in functie de ce stipuleaza contractul privind plata pretului.

Cod Civil, art 1091, al 4
(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare.

MihailZC, utilizator