Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiuni disciplinare succesive si simultane- ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiuni disciplinare succesive si simultane- reducere salariu

Exista vreo limita a numarului de reduceri salariale simultane care pot fi aplicate unui salariat care a fost sanctionat disciplinar pentru abateri disciplinare distincte? (ca numar, procent din salariu, altele?)

de ex. un salariat este sanctionat din nou cu reducerea salariului in timp ce o alta reducere a salariului pe motive disciplinare era in curs.
Nu exista niciun act normativ care sa interzica asa ceva.

Pentru fiecare abatere disciplinara savarsita distinct, angajatorul poate decide aplicarea unei sanctiuni disciplinare .