Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA

Buna ziua. Am o salariata care intruneste conditiile pentru obtinerea pensie anticipata. Daca solicit pensia anticipata cu data de 10 octombrie 2016, la ce data fac dovada incetarii calitatii de asigurat?
Va multumesc.
Incepand cu data in care se face dovada incetarii CIM la casa locala de pensii se va pune in plata pensia.

Dar dupa ce primesc decizia de pensionare de la Casa de Pensii?
Da.
va multumesc frumos.
Buna ziua. Am primit decizia de pensionare anticipata , ieri am primit-o prin posta.Daca pe decizie scrie, ca se aproba pensionarea anticipata incepand cu data de 7 decembrie, am obligatia sa operez in revisal , incetarea contractului de munca cu data de 7 decembrie 2016? si data incetarii calitatii de asigurat va fi tot 7 decembrie 2016?
Va multumesc/.